top of page
  • Ola

Co to jest Bible Journaling? Definicje na początek

Współczesny Bible Journaling sięga 2014 roku, kiedy Amerykanka Shanna Noel założyła bloga „Illustrated Faith”. Na jego łamach dzieliła się z czytelnikami kolorowymi ilustracjami, które malowała na kartach Biblii. Idea Pisma Świętego z dużymi marginesami – które umożliwiają notowanie podczas lektury Słowa Bożego – przykuła uwagę wielu czytelników.


Bible Journaling w Polsce


Od tamtej pory Bible Journaling zyskuje popularność na całym świecie – również w Polsce.


Przykład prostego Bible Journaling: Pismo Święte z naklejkami i cytatami

Czym jest Bible Journaling?

Bible Journaling (dosłownie: prowadzenie biblijnego dziennika) to praktyka czytania Pisma Świętego połączona z (mniejszą lub większą) kreatywnością m.in.: podkreślaniem ważnych cytatów, ilustrowaniem wybranych fragmentów, zapisywaniem swoich notatek i modlitw.


Dlaczego warto spróbować Bible Journaling?


Relacja z Panem

Bible Journaling to inspirujący sposób budowania relacji z Bogiem i okazja do rozważania Słowa na nowe sposoby.


Działanie Boga

Bible Journaling pomaga w dostrzeżeniu i dokumentowaniu Bożego działania w Twoim życiu. Dzięki notatkom i podkreśleniom zawsze możesz wrócić do ważnych dla Ciebie fragmentów – świadków Twojej relacji z Panem.


Poznanie Biblii

Bible Journaling to dobry sposób na wykorzystanie notatek z książek, rekolekcji, kazań oraz zachęta, by poznawać biblijne cytaty w innych tłumaczeniach.


Wyjątkowa droga

Bible Journaling to wyjątkowy – Twój indywidualny – sposób na wyrażenie, jak Bóg objawia się pośród codzienności. Pismo święte staje się duchowym pamiętnikiem Twoich rozterek i odkryć. Jak dobrze do nich później wracać!


Łatwiejsza nauka

Bible Journaling to kreatywny sposób na zapisywanie, ilustrowanie i dokumentowanie tego, czego uczysz się w Kościele, podczas programów formacyjnych (np. „ja w Jego oczach”) i bezpośrednio ze stron Biblii. Taki sposób pracy ze Słowem, sprawia, że łatwiej zapamiętać ważne cytaty i wykorzystywać je później w codziennym życiu.


Systematyczna modlitwa

Bible Journaling zachęca do częstszej lektury Pisma Świętego. Kolorowe długopisy, naklejki biblijne, zakładki do Pisma Świętegododatkową motywacją do regularnej modlitwy Słowem Bożym.


Czas dla siebie i Boga

Bible Journaling łączy w sobie modlitwę z kreatywnym odpoczynkiem. To świetna okazja, by zbliżyć się do Boga. To również czas spędzony z samą sobą – szansa, by pielęgnować swoje serce. Może w towarzystwie ulubionej herbaty w kubku z biblijnym przesłaniem?


przykład Bible Journaling/Faith Journaling - dziennik pomocny w czytaniu Pisma świętego, tutaj: przypowieść o siewcy

Nie tylko Bible Journaling

Szukając informacji o Bible Journaling, można również natknąć się na pojęcia Prayer Journaling i Faith Journaling. Co się pod nimi kryje?


Prayer Journaling jako pomoc w modlitwie

Prayer Journaling to forma pamiętnika, w którym spisuje się swoje modlitwy. W tym celu można prowadzić specjalny notes lub skorzystać z przestrzeni na marginesach Pisma Świętego w ramach Bible Journaling. Dobrym miejscem na zapisywanie słów modlitw jest również Formatnik – dziennik formacji serca, który towarzyszy nam w codzienności oraz notesy do programów formacyjnych (w programie „uBOGAcONA między niewiastami Starego Testamentu” znajdują się specjalnie przeznaczone do tego strony).

Faith Journaling jako notatki z drogi wiary

Faith Journaling to praktyka prowadzenia dziennika, w którym zapisuje się modlitwy, fragmenty Pisma Świętego, cytaty z lektury duchowej, własne przemyślenia i notatki. Wystarczy osobny notatnik, marginesy w Biblii lub uBOGAcONE narzędzia na papierze w kropki: Formatnik jako połączenie organizacji i Faith Journaling lub notesy do programów formacyjnych.


Niezależnie od formy i nazewnictwa, cel jest ten sam – rozwijać relację z Panem i odkrywać siebie! <3


Programy formacyjne, Formatnik, naklejki, zakładki i wiele więcej dostępne w uBOGAconym sklepiku.

kobieta czytająca Biblię

Bibliografia:

262 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page