top of page

Formatnik, czyli także... planer!

Zaktualizowano: 5 sie 2021

Formatnik - towarzysz kobiecego serca, formacji i drogi zasługuje w pełni na miano planera, choć jego celem nie jest uczenie skutecznego osiągania celów czy najwyższej efektywności. Ale bez wątpienia może pomóc doceniać jeszcze bardziej łaskę czasu!


Bardzo mi zależało na tym, żeby Formatnik miał w sobie wiele narzędzi porządkujących nasze zadania i myśli. Przypomina on o planowaniu na różnych odcinkach czasowych.Planowanie dnia


Każdego dnia w Formatniku pojawia się zachęta do zapisania ważnych spraw na DZIŚ. Wysłanie maila? Napisanie artykułu? Umówienie wizyty lekarskiej? „Dzień prania”, itd.


To może być coś pilnego (mamy ustalony deadline), a może coś bardzo WAŻNEGO, czego nie chcemy przeoczyć, więc warto to zapisać w plan (np. wieczór planszówek z dziećmi czy rozmowa z przyjaciółką). Takie codzienne ustalanie zadań pomaga w mobilizacji, przypomina czasem o obowiązkach, a także pozwala... odetchnąć. Bo wiemy, co do nas należy.Planowanie tygodnia


Planowanie tygodnia w Formatniku przewidziane jest na sobotę. Wskazówką mogą być zaproponowane ikonki różnych przestrzeni na dany tydzień (które warto dostosować do swoich potrzeb). Planowanie posiłków, porządków, spraw z pracy, spotkań, a także... formacji?

Przykładowo:

  • ikonka Biblia: formacja, modlitwa, adoracja, spotkania formacyjne/wspólnotowe, lektura duchowa;

  • ikonka dom: porządki, sprzątanie, plany zakupowe;

  • ikonka garnek: posiłki + zakupy;

  • ikonka torba: zadania z pracy, projekty, rachunki;

  • ikonka filiżanka: odpoczynek, czas dla siebie, spotkania między niewiastami, randki małżeńskie, rozmowy (też video);

  • inne: aktywność fizyczna, pasje.Planowanie miesiąca


W każdym miesiącu - nastawiamy serce na nowy etap. Mamy do tego pomocne pytania, a także przestrzeń na zapisanie priorytetów i rozplanowanie spraw w planerze miesięcznym.Planowanie kwartału


To planowanie pomaga wejść w drogę z tym właśnie Formatnikiem, z jego tematem i w konkretny etap życia i „sezon” roku! Jak cudownie, że kwartały odzwierciedlają - w dużej mierze - pory roku. Dobór kolorów okładek jest nieprzypadkowy!

Dodatkowo na początku każdego kwartału pojawia się przestrzeń do refleksji nad dotychczasową pracą ze słowem roku. Nie wiesz, co to słowo roku? W materiałach do Formatnika dostępne jest nagranie na ten temat.
Które planowanie jest najważniejsze?


Myślę, że one się bardzo łączą ze sobą, uzupełniają i mają sobie służyć. Tygodniowy plan pomaga w wypełnianiu tego codziennego, a kierunek kwartalny dobrze wpisuje się w miesięczne wybory. Oczywiście może być też tak, że na danym etapie któryś element służy nam bardziej i przynosi więcej korzyści. Każda z nas może szukać swojej drogi!


***

Wsparciem w znalezieniu własnej ścieżki jest również kurs „Zorganizowana (nie)codzienie” - dostępny w pakiecie z Formatnikiem. Pomoże Ci wprowadzić planowanie w Twoją codzienność, zatrzymać się nad tematem czasu jako daru oraz zrozumieć znaczenie organizacji.

Formatnik 2021 k4 dostępny w uBOGAconym sklepiku.

730 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page