top of page

Jak pomóc dziecku budować relację z Maryją?


Kilka pomysłów i prostych kroków


Maryja zajmuje wyjątkowe miejsce w moim sercu i wiem, że nie tylko ja tak mam. To nie znaczy, że relacja z Nią zawsze była prosta i taka sama.


Wiem, że moje dzieci mają swoją drogę wiary, a jednocześnie mam świadomość, że ode mnie też zależy, jak rozpocznie się ich relacja z Matką Bożą i jakie będzie ich spojrzenie na Nią. Czy będzie daleką, nawet trochę surową Panią z obrazu, czy ukochaną Mamą.


Ze wzruszeniem patrzę na mojego najmłodsze dziecko, które w swoim wciąż dość ubogim słownictwie ma także Jej imię - wypowiadane czule i z wyciągniętymi rękami ku Jej pięknym wizerunkom. A za tym idzie nucenie melodii (jak zgaduję, litanii loretańskiej). Wiem, że to dla niego początek tej drogi, ale jakże ważny.

Jak mogę jako mama pomóc dzieciom, by pokochały Maryję i pielęgnowały tę więź?

Zebrałam kilka prostych kroków, które mogą być pomocne, a które są ważne w naszej rodzinie.


  1. Prowadzenie do Maryi przez własny przykład


Nie tylko słowa, ale postawa i czyny przede wszystkim. Oczywiście słowa też mają moc - i to, że w ogóle mówimy w naszym domu o Maryi, będzie dla dziecka wprowadzeniem do tej relacji w sposób bardzo naturalny. Ale tak naprawdę dziecko wychwyci coś więcej - to, czy jest Ona dla nas kimś bliskim.


Warto więc tę relację pielęgnować nie tylko razem z dziećmi (choć to daje piękne nowe perspektywy), ale też osobiście. Pomocą może być program formacyjny uBOGAcONA na drodze z Maryją, który jest okazją do odkrywania Maryi na nowo.2. Świętowanie dni maryjnych


W kalendarzu liturgicznym nie brakuje szczególnych maryjnych dni, które są okazją do rodzinnego świętowania i ciekawych aktywności. Przy okazji Wniebowzięcia NMP (15.08) możemy razem z dziećmi stworzyć bukiet kwiatów, który zaniesiemy do kościoła. Gdy obchodzimy wspomnienia związane z konkretnymi wizerunkami czy miejscami, możemy przeczytać historie z nimi związane, np. o objawieniach fatimskich (13.05) czy o historii wizerunku MB Częstochowskiej (26.08). Moim dzieciom przypadł też bardzo do serca pomysł świętowania urodzin Maryi (8.09) albo imienin (12.09). Kto by nie chciał kolejnej okazji do zdjedzenia tortu, no kto? ; - )3. Czytanie Pisma Świętego


W Biblii znajdziemy fragmenty ukazujące nam Maryję, które są najpiękniejszymi Jej obrazami. Warto zapoznać z nimi dzieci, ucząc je równocześnie tego, jaką wartość ma Słowo Boże. Przy tej okazji możemy stworzyć własne modlitwy czy ilustracje. Pomocą są np. kolorowanki na drodze z Maryją.4. Modlitwy i pieśni


Wspólna modlitwa za wstawiennictwem Maryi nie musi być od razu odmawianiem całego różańca. Długość modlitw warto dostosować do wieku dzieci. Ale jedna tajemnica? A może w czasie dłużej drogi - cała część? W pamięci dzieci bardzo zostają także śpiewane litanie - także te w zaciszu domu. Warto także pośpiewać razem, a pieśni maryjnych nie brakuje.5. Pielgrzymowanie


Nie musimy wyruszać od razu na pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę (ale możemy - są i takie rodziny, które sierpniowy szlak mają wpisany zawsze w swój kalendarz :-) Możemy znaleźć najbliższe nam sanktuarium maryjne lub przy okazji podróży wstąpić do jednego z nich. Gietrzwałd, Kalwaria Zebrzydowska, Święta Lipka a może Szymanów?


Przy okazji nawiedzania kościołów np. w czasie wycieczek warto zwracać uwagę na wizerunki Maryi - może któryś z nich, taki mniej znany, poruszy szczególnie wasze serca?
Zapowiedź: W dniach 19-21.07.2024 odbędzie się Rodzinna Piesza Pielgrzymka współorganizowana przez uBOGAconą. Szczegóły niebawem.


W maju odbędzie się pierwsze kobiece spotkanie w Przestrzeni Wzrostu, a naszym tematem będzie... odkrywanie Maryi! Szczegóły niebawem.


(Jeśli nie chcesz przeoczyć tych wydarzeń, koniecznie zapisz się na newsletter uBOGAconej).


A czy Ty masz swoje szczególne sposoby w drodze z Maryją wraz z dziećmi? Zachęcam do podzielenia się!


Katarzyna Marcinkowska

57 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page