
W wakacyjnym cyklu Stylowa środa: uBOGAcONA i moda pojawiały się już tematy zasad skromności czy odpowiedzialności za środowisko i wskazówek, jak wybierać ubrania, jak planować swoją szafę? A dziś odpowiedź na pytanie bardzo praktyczne, które pojawiało się nie raz - czyli jak dobierać dodatki?...
Czy to w ogóle ważne? Ja uważam, że tak. Większość dodatków to rzeczy, których po prostu potrzebujemy na co dzień (okulary, torebka, buty, zegarek). Odpowiednie ich zestawienie i przemyślenie jest więc bardzo pożyteczne. A przy tym - to właśnie te elementy pomagają często podkreślić nasz styl. One także mogą nam coś przypominać, np. obrączka - o byciu żoną :-) Czasem jest to sentymentalna chusta/broszka (bo po babci) czy torba albo bransoletka z przypominajką (i np. z dziesiątkiem różańca!). Dlatego w projekcie uBOGAcONA od początku oprócz Kalendarzy i notesów pojawiały się torby w ważnymi hasłami, a także opaski na rękę.
W związku z tym dość specjalistycznym pytaniem, wybiegającym nieco poza ramy filozofii i praktyki jednej osoby, poprosiłam o wskazówki kobietę, która na stylu i ubiorze znam się bardzo dobrze i dla mnie jest wielką inspiracją w tej kwestii! A Lidia ubrała w słowa (!) tak pięknie swoje myśli, że powstał z tego artykuł. A zatem: o dodatkach - od Lidii Figiel - pięknej kobiety, twórczyni marki MIDI.
Kasia
***
Dodatki, zasady ich doboru są różne i jest ich bardzo wiele. Chciałabym podzielić się z Wami kilkoma wskazówkami, a przede wszystkim tym, na co warto zwracać uwagę przy ich wyborze.
Biżuteria

Zacznijmy od biżuterii. Na pewno większość z nas słyszała o analizie kolorystycznej i typach kolorystycznych. W doborze biżuterii bardzo istotne jest ustalenie, czy mamy urodę ciepłą czy chłodną. W domowych warunkach można określić tę cechę, kierując się odcieniem skóry, naturalnym odcieniem włosów i kolorem tęczówki.
Do cech urody ciepłej należy: brzoskwiniowy, jasny kolor skóry, włosy złociste, w odcieniach miedzi, kasztanowych brązów, a także oczy jasne, brązowe, zielone, niebieskie.
W dopasowaniu biżuterii, jak i innych dodatków, w szczególności tych znajdujących się przy twarzy, powinniśmy wybierać kolory o odcieniach ciepłych, nasyconych żółcią i czerwienia. Urodę ciepłą idealnie podkreśli żółte i różowe zł
oto, jak również złoto postarzałe, w odcieniu miedzi i brązu. W przypadku doboru biżuterii z kamieniami, wskazane są kamienie w odcieniach korali, cytryny, jak również szmaragdu i granatu. Dla miłośniczek oryginalnej biżuterii świetnie sprawdzą się wisiorki, kolczyki ze skóry i drewna.
Natomiast chłodny typ urody charakteryzuje się skórą jasną, delikatną o różowanym zabarwieniu, bądź oliwkową . Włosy z reguły są jasne wpadające w popiel, szarość, jak również włosy czarne i bardzo ciemne brązy. Oczy w tym typie urody są w ciemniejszych odcieniach brązu, szarości, niebieskiego. Pięknie podkreśla je białe złoto, srebro, diamenty i kryształki oraz kolorystyka o zabarwieniu niebieskim, szarym i chłodnych zieleni. Dla odważniejszych sprawdzi się biżuteria ze stali, a dla bardziej romantycznych łańcuszki oraz kolczyki z pereł. Przy doborze biżuterii określenie temperatury swojej urody jest podstawą do budowania swojej szkatułki skarbów podkreślającą i uzupełniającą nasze stylizacje.

Mniej czy więcej?
Na pewno słyszałyście również o tej złotej zasadzie, która sprawdza się w różnych obszarach życia, a o której należy pamiętać również w doborze dodatków. Czyli mniej znaczy więcej. Czasami małe skromne perełki wystarczają, by podkreślić uroki koronkowej kreacji. Nawet w przypadku, gdy macie cały komplet biżuterii, składający się z kolczyków, naszyjnika, bransoletki i może nawet pierścionka, należy pamiętać, że nie musimy go zawsze zakładać w całości. Czasem srebrne kolczyki z kompletu ładnie wzbogaci srebrna żyłka bez zawieszki.
Okulary
Elementem biżuterii i oczywiście dodatkiem do stylizacji są okulary, zarówno przeciwsłoneczne, ale również korekcyjne. Gdy nosimy je na co dzień, to dobrze jest z pomocą optyka, dobrać je do kształtu twarzy, charakteru pracy i stylu, jaki lubimy. Dobrze dobrane okulary staną się dodatkiem do stylizacji, jak również mogą się stać Twoim znakiem rozpoznawczym. Warto więc poświecić uwagę i czas przy ich wyborze. W kwestii koloru oprawek doskonale sprawdzi się nasza wiedza o wspomnianym wyżej typie kolorystycznym.

Apaszki
Dodatkiem dodającym urody, szyku i elegancji są apaszki! Powracają one do mody w rozmaitych wzorach, kolorach, rozmiarach. Można je nosić na wszelkie sposoby: tradycyjnie pod szyją, przewiązane luźno w supeł lub w kokardę, na głowie w stylu pin-upu, czy też z nutą paryskiego szyku wokół kucyka okrywając gumkę. Apaszka pięknie też dopełni stylizację, gdy jest wiązana na ramieniu torebki.
Kolorystyka
Wskazówką, którą możemy się kierować w dopasowaniu wzoru do stylizacji może być kolorystyka ubioru. Po pierwsze, przy wyborze wzorzystej, kolorowej apaszki warto zwrócić uwagę, czy chociaż jeden z jej kolorów odpowiada choć jednej barwie w naszej stylizacji. Po drugie, w przypadku gdy nasza cała stylizacja jest barwna, wzorzysta, może szalona, a chciałybyśmy dodać do niej apaszkę, warto wybrać jednobarwną w gamie kolorystycznej ubrania.
Tą samą zasadą możemy kierować się przy wyborze torebki i butów. Niektórzy twierdzą, że zestawianie torebki i butów w tym samym kolorze jest passé, jednak ja uważam, że taki zabieg dodaje porządku w stylizacji i jest pomocny szczególnie dla osób, które mają problem z łączeniem kolorów.

Makijaż
A makijaż? Czy można traktować jako dodatek? Oczywiście, że tak! Jest on bardzo ważny. Makijaż jest dopełnieniem, taką wisienką na torcie wśród doboru szczegółów w naszej stylizacji. Należy jednak pamiętać, gdy chcemy podkreślić usta kolorem czerwonego wina, makijaż oczu zróbmy subtelny i stonowany, i na odwrót, gdy masz ochotę na małe szaleństwo na oczach – usta pozostaw w naturalnym odcieniu. Obecnie w makijażu panuje moda na świeżość i naturalność, szczególnie w okresie letnim - spróbuj dodać cerze odrobinę blasku rozświetlającymi perełkami i muśnięciem brzoskwiniowego różu.
Bielizna
A cóż można powiedzieć o bieliźnie jako dodatku? Przecież jej nie widać (jeśli jest inaczej, kłóci się to z elegancją, skromnością i klasą). Kiedyś kobiety np. w średniowieczu, olbrzymią wagę przykładały do dopasowania bielizny. Gorsety modelowały talie i biust, halki sprawiały, że suknia się nie podnosiła, a zamiast rajstop zakładały pończochy z pasem.
W dzisiejszych czasach, w czasach pośpiechu i pędu, często nie zwracamy uwagi na to, co zakładamy pod ubraniem. Zadbanie o tę część garderoby (dobór odpowiedniego biustonosza, satynowa halka pod sukienkę, pończochy, odpowiednie materiały) mogą być też wyrazem naszego szacunku do własnego ciała i jego piękna. A przecież w naszym ubieraniu się to bardzo ważne!

***
A czy Wy macie jakieś swoje ulubione dodatki? :-)
Lidia Figiel
- założycielka marki MIDI
Wszystkie zdjęcia w tekście autorstwa Lidii Figiel
Comments