Jubileusz kojarzy nam się ze świętowaniem, uroczystymi obchodami okrągłej rocznicy pewnego wydarzenia, np. jubileusz pracy lub małżeństwa. W roku 2025 będziemy obchodzić w Kościele katolickim 1700 rocznicę Soboru Nicejskiego, na którym uformowało się wyznanie wiary, a także zostały ustalone zasady wyznaczania daty Wielkanocy.
Jest za co być wdzięcznym - postanowienia Soboru uważane są za podwaliny cywilizacji chrześcijańskiej, a szerzej - cywilizacji europejskiej. Warto także wspomnieć, że Rok Święty, Rok Jubileuszowy obchodzony jest w Kościele co 25 lat - historycznie nie zawsze tak było, a początki przeżywania Jubileuszu sięgają XIV wieku, jak czytamy na stronie oficjalnej Roku Jubileuszowego 2025:
„W 1300 roku Bonifacy VIII ogłosił pierwszy Jubileusz, nazywany również „Rokiem Świętym”, ponieważ jest to czas, w którym doświadczamy, że świętość Boga nas przemienia. Okres jego występowania zmieniał się na przestrzeni lat: na początku odbywał się co 100 lat; następnie, w roku 1343 r. został skrócony do 50 lat przez papieża Klemensa VI, a ostatecznie do 25 lat w 1470 r. przez Pawła II. Odwołuje się on także do momentów „nadzwyczajnych”: np. w 1933 r. Pius XI chciał upamiętnić rocznicę Odkupienia, a w 2015 r. papież Franciszek ogłosił Rok Miłosierdzia. Inny był również sposób świętowania tego roku: pierwotnie zbiegał się on z wizytą w rzymskich bazylikach św. Piotra i Pawła, sukcesywnie wraz z kolejnymi pielgrzymkami, dodano inne znaki, jak np. Drzwi Święte. Uczestnicząc w Roku Świętym można uzyskać odpust zupełny.”
Zachęcam Cię, abyś poszukała więcej informacji na temat historii Jubileuszu i dała się zachwycić bogactwem Tradycji i historii Kościoła 🙂
Dlaczego Rok Jubileuszowy jest tak ważny?
Z pewnością dlatego, że jako wierni możemy skorzystać z wielu szczególnych możliwości danych nam przez Kościół, aby spotkać Boga i dostąpić Jego Miłosierdzia. Z Rokiem Jubileuszowym związane są także specjalne odpusty, które można uzyskać za pobożne praktyki, wyszczególnione w dekrecie Penitencjarii Apostolskiej. To czas duchowej odnowy w ramach kościołów regionalnych, czyli diecezji oraz parafii. W wielu miejscach przewidziane są Misje Święte, aby umożliwić każdemu wierzącemu skorzystanie z ogromu łask, jakie na nas czekają.
Muszę przyznać, że od pewnego czasu budzi we mnie zachwyt powszechny wymiar Kościoła Katolickiego (por. KKK nr 750), a zwłaszcza obrządku rzymskiego, bezpośrednio związanego ze Stolicą Apostolską. Najprościej widać to, gdy udajemy się na Mszę Świętą do innego państwa - kolejność poszczególnych części Liturgii jest taka sama, na dany dzień są te same czytania dla całego Kościoła. Wyznajemy tę samą wiarę w Credo, niezależnie czy modlimy się po polsku, czy po duńsku (por. Ef 4,5-6). W sposób szczególny tę powszechność i jedność Kościoła odczułam, będąc na Eucharystii w Bazylice Świętego Piotra na Watykanie. Części stałe Mszy Świętej (takie jak „Ojcze Nasz”, „Baranku Boży”) odmawiane były po łacinie - każdy wierzący mógł się włączyć (pod warunkiem, że zaopatrzył się w tekst lub znał go na pamięć). I choć możemy mieć różne opinie dotyczące łaciny w Kościele, to dla mnie jest to nic innego, jak zaproszenie do tego, abyśmy wszyscy mogli modlić się razem, także werbalnie.
Spes non confundit - bulla papieża Franciszka ogłaszająca Rok Jubileuszowy
Na koniec tych krótkich rozważań zapraszam Cię do pochylenia się nad dwoma fragmentami z bulli papieża Franciszka, która ogłasza Rok Jubileuszowy. Całość dokumentu można bez problemu znaleźć zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej. Ciekawe, czy znajdziesz w którymś z nich uBOGAcONĄ inspirację? 😊
„Wszyscy mają nadzieję. Nadzieja jest obecna w sercu każdego człowieka jako pragnienie i oczekiwanie dobra, nawet jeśli nie wie, co przyniesie ze sobą jutro. Nieprzewidywalność przyszłości rodzi jednak niekiedy sprzeczne uczucia: od ufności do lęku, od pogody ducha do zniechęcenia, od pewności do zwątpienia. Często spotykamy osoby zniechęcone, które patrzą w przyszłość ze sceptycyzmem i pesymizmem, jakby nic nie mogło dać im szczęścia. Oby Jubileusz był dla wszystkich okazją do ożywienia nadziei. Słowo Boże pomaga nam znaleźć ku temu powody.” (papież Franciszek, Spes non confundit)
„Św. Paweł często odwołuje się do cierpliwości, aby podkreślić znaczenie wytrwałości i zaufania do tego, co Bóg nam obiecał, ale przede wszystkim świadczy o tym, że Bóg jest cierpliwy wobec nas, On jest „Bogiem, który daje cierpliwość i pociechę” ( Rz 15, 5). Cierpliwość, będąca również owocem Ducha Świętego, podtrzymuje nadzieję i umacnia ją jako cnotę i sposób życia. Dlatego uczmy się często prosić o łaskę cierpliwości, która jest córką nadziei i jednocześnie ją wspiera.”
(papież Franciszek, Spes non confundit)
Życzę Ci pięknego i owocnego czasu przeżywania Roku Jubileuszowego oraz odkrywania razem z Duchem Świętym bogactwa dóbr duchowych Kościoła!
Marysia
Chcesz ten rok przeżyć z Duchem Świętym, poznając Jego owoce? Dołącz do Społeczności uBOGAconych, gdzie co miesiąc zapewnimy Ci nowe materiały do rozważania i przepracowania 🤗
Comments