Chcesz z mocą wejść w nowy rok? Obrać swój kierunek i świadomie stawiać kroki? Dobra wiadomość: to jest możliwe! Ale jednocześnie to wymaga chwili zatrzymania i namysłu. Do tego potrzeba czasu i głębszego spojrzenia, żeby nie planować przypadkowo i chaotycznie, żeby wybrać to, co jest ważne dla Ciebie naprawdę. Żeby kierunek był naprawdę Twój i naprawdę realny.
Jeśli zgadzasz się z tym podejściem i potrzebujesz pomocy, a także motywacji, zapraszam do zatrzymania się razem z uBOGAconymi na początku tego roku (tak! to wciąż dobry czas!). W serii #nastawiamysercana2024 chcę Cię zaprosić do zrobienia kilku kroków na początku roku. A może nawet będziesz chciała zrobić ich trochę więcej?
Krok 1. PODSUMOWANIE
Nie przestanę nigdy wychwalać wartości podsumowań. Mają ogromny sens, ale też wiem z doświadczenia, że nie są łatwe i dla wielu osób nie są nawet oczywiste. Co więcej, wymagają czasu i wysiłku. Jednak dzięki kilku wskazówkom (i odrobinie wprawy, którą zdobywa się z praktyką) można je znacznie ułatwić.
Podsumowania mogą dotyczyć różnych etapów - podsumowanie dnia to piękna praktyka, którą można łączyć z rachunkiem sumienia. Podsumować można też tydzień, miesiąc (co jest ważną praktyką z pracy z Formatnikiem), kwartał czy w końcu rok. Są też podsumowania pewnych etapów życia czy te związane z rocznicami (np. ślubu).
Podsumowanie roku - co widać na tym tle - obejmuje duży odcinek czasowy - wszystkie pory roku, wszystkie rocznice, wszystkie święta. To wiele dni i wydarzeń, bogactwo doświadczeń.
Co może pomóc praktycznie w podsumowaniach?
Zapiski z roku
Jeśli masz zapiski w kalendarzu, planerze, dzienniku czy formatniku - koniecznie do nich wróć. Nawet jeśli są zapisywałaś tylko kwestoe organizacyjne, jak wizyty lekarskie czy spotkania - one pomogą Ci przypomnieć sobie to, co się działo. Nawet jeśli nie zapisywałaś codziennie, jeśli masz tylko fragmenty - sięgnij po nie. To także okazja, aby się przekonać, jaką wartość ma zapisywanie! :-) Zapiski pomogą przypomnieć sobie wydarzenia i doświadczenia.
Zdjęcia i inne materiały
Świetną bazą do podsumowań są także zdjęcia, filmy i inne materiały, które masz... np. w telefonie! A może umieszczałaś posty czy relacje w social mediach? Prześledzenie ich pomoże Ci powspominać ten rok i jego etapy. Znów i tu możesz odkryć, jak cenne jest utrwalanie chwil - nawet jeśli są to bardzo nieidealnie wykadrowane czy przemyślane zdjęcia.
Powspominaj z bliskimi
Podsumowania roku to dobra okazja, by zatrzymać się z najbliższymi (mężem, dziećmi czy przyjaciółkami). Każdy z nas może przypomnieć sobie coś innego, razem możemy wyciągnąć ciekawe wnioski.
Pomocne narzędzia
Podsumowania dobrze jest nie tyle zrobić w myślach, ale je utrwalić. W Planerze UBOGACONEJ 2024: przypatrz się liliom znajdziesz specjalne miejsce na podsumowania. Możesz też rozbudować je o dodatkowe karty, które znajdziesz np. w tym cyklu.
A dlaczego warto podsumowywać?
Rozumiemy lepiej miejsce, w którym jesteśmy i naszą drogę. Mamy głębszy kontakt ze swoim sercem i... po prostu - z własnym życiem.
Ćwiczymy uważność i... wdzięczność - możemy zauważać, jak wiele dobra doświadczamy a także sens trudności (i lekcje, jakie z nich czerpiemy)
To pomoc w wyciąganiu wniosków i dobrym planowaniu - możemy realniej obierać cele i sposoby ich realizacji.
Katarzyna Marcinkowska
A jakie narzędzia mogą posłużyć Ci w nastawianiu serca na nowy rok i w realizowaniu swoich marzeń w 2024?
Commentaires