top of page

Odnaleźć siebie, odnaleźć Boga... dzięki nim!

Zaktualizowano: 15 cze 2021Są dalekie naszym czasom i schematom myślenia. Często wydają się nie mieć nam nic do powiedzenia - mówią przecież innym, nieznanym nam językiem. Ale, gdy zaczynamy się do nich zbliżać, okazuje się, że możemy… zobaczyć siebie. Swoje rozterki, doświadczenia, pragnienia, radości. Możemy usłyszeć swój własny głos. I co najważniejsze - to właśnie spotykając się z nimi, lepiej poznajemy ścieżki Pana. Ścieżki Jego działania. Ścieżki Jego miłości. Wobec nas. Wobec kobiet. Nie trzy tysiące lat temu, ale dziś.


Droga z kobietami Starego Testamentu może trwać długo. Ośmieliłabym się powiedzieć, że może trwać całe życie. Ich losy wpisane są przecież w Pismo Święte - w księgi, które są zawsze aktualne i na różnych etapach naszej drogi mogą odsłaniać nam kolejne prawdy o nas, naszych relacjach i pragnieniach. A my możemy powoli odkrywać nowe przyjaciółki, które wraz z naszymi doświadczeniami, będą mogły nam powtarzać: my też. My znamy to uczucie. My też z tym się borykałyśmy. My też tego pragnęłyśmy. Nie jesteś sama.


kobiety Starego Testamentu

Czy byłaś kiedyś na skraju rozpaczy? Nosiłaś w sobie jakieś niespełnienie, ból, cierpienie bardzo długo, może nawet latami? Może starałaś się być dzielna, cierpliwa i łagodna, ale czasami to staranie się ma kres. Przychodzi moment, kiedy przelewa się czara goryczy… Pojawiają się słowa, wspomnienia czy myśli, które nie pozwoliły dłużej na trwanie w tej sytuacji. I wtedy wiesz, że tak dłużej nie dasz rady. Nie swoją siłą. Czy płakałaś kiedyś z bezsilności? Czy modliłaś się kiedyś tak mocno, że Twoje ciało drżało, a usta wypowiadały słowa, których nikt nie mógł zrozumieć? Czy błagałaś kiedyś Boga ze łzami o zmianę w Twoim życiu… byś dała radę żyć?

Anna też.


Czy wydawało ci się kiedyś, że straciłaś w swoim życiu wszystko? Że to już koniec. Że nie masz nic. Czy pamiętasz taką chwilę beznadziei i desperacji, szukania ratunku, by ocalić to, co pozostało, a zaraz miało zostać odebrane? To mogła być ta chwila, kiedy patrzenie na brak i na pustkę sprawiło, że nie dostrzegłaś tego, co jeszcze masz. Tego, co masz w sobie. U siebie. Tego prawie nic. Małego pragnienia. Małej nadziei. Odrobiny miłości. Odrobiny oliwy, z której Pan może uczynić cud. Jeśli tylko Mu zaufasz.


Wdowa z dzbanem oliwy też była w takiej sytuacji.


uBOGAcONA - narzędzia do formacji serca dla kobiet

Czy stanęłaś kiedyś przed zadaniem, którego nikt nie mógł za ciebie wykonać? Przed zadaniem, które budziło lęk, a jednak nie można było go oddelegować, oddalić czy po prosty zostawić? To było dla Ciebie i czułaś to całą sobą, drżąc na myśl o tym, co to oznacza. Bo właśnie na to miejsce zostałaś zaprowadzona przedziwnymi ścieżkami. Czy wiesz, co znaczy bać się? Stanąć przed zadaniem, które wydaje się Ciebie przerastać? Przed misją, w której wiele zależy od Ciebie, ale jednak nie wszystko? Czy wiesz, co to znaczy podjąć odpowiedzialność, wziąć sprawy w swoje ręce, nie mając pewności, jak sprawa się potoczy...? Czy wiesz, co znaczy prosić o siłę i odwagę, mając ludzkie wątpliwości i czując ogromny lęk?

Estera też wie.


Estera i naklejka uwolnij mnie od lęku

Czy stanęłaś kiedyś przed szansą całkowitej zmiany życia, która zaczynała się od jednego - odważnego - kroku? Przed możliwością powiedzenia „tak” i jednoczesnym powiedzeniem „nie” wielu innym opcjom - i to tym, które były znane, oswojone. „Tak”, za którym nie ma już odwrotu. Za którym jest już całkiem inne, choć wciąż to samo życie. Czy wiesz, co znaczy postawić pierwszy tak mały, a tak ważny krok wielkiego wyboru. Krok świadczący o życiowej decyzji, związanej z nadzieją, obietnicą i świadczący o zaufaniu, które w tej chwili zdaje się przerastać twoje serce swoim szaleństwem.

Rachab też.


***

To tylko mała część wszystkich historii kobiet Starego Testamentu, które przypominają nam o wielkiej miłości Boga do człowieka, o drodze człowieka z Bogiem (z wszystkimi jej przygodami), o wartości naszej kobiecości, a także o wielkim geniuszu kobiet. O tak, kobiety Starego Testamentu ukazują nam przepięknie, jak wielka jest rola kobiet w świecie i w Bożym planie! I to nie tylko ich rola, odegrana kiedyś tam, w przeszłości... lecz moja i Twoja. Nasza. Dzisiaj.

Ale to wszystko jest możliwe do odkrycia wtedy, gdy zasłuchasz się w Jego Słowo! Program uBOGAcONA między niewiastami Starego Testamentu (1) Program uBOGAcONA między niewiastami Starego Testamentu (2)

Chodź z nami, bądźmy uBOGAcONE!

Katarzyna Marcinkowska

93 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


bottom of page