top of page

O projekcie

Krótka historia projektu

 

Dlaczego i jak powstał projekt  uBOGAcONA?

Zaczęło się od tego, że ja sama odkryłam piękno kobiecości. Było to gdzieś na początku studiów, kiedy przemierzając krakowskie ulice i próbując zdecydować się na to, co właściwie chcę studiować (odpowiedź na to pytanie nie jest wbrew pozorom taka prosta), zakochałam się. Tak po ludzku - w moim przyszłym mężu. I tak niedosłownie - w nowym feminizmie i teologii ciała, o których czytałam w pismach Jana Pawła II.

A więc ja sama - po latach odrzucania kobiecości - odkryłam ją jako dar (i zadanie, wyzwanie). Była dla mnie jak skarb. Chwilę zajęło mi opisanie jej i głębsze zrozumienie, ale dziś wiem, że ta droga miała sens! Z tego doświadczenia zrodził się pomysł na warsztaty dla kobiet, podczas których możliwe byłoby rozważanie właśnie kobiecości (i tak pierwsze takie warsztaty odbyły się w listopadzie 2011 w Krakowie). Byłam świadoma, jak wiele z nas kobiet potrzebuje wzmocnienia w tej przestrzeni. 

Po pierwszych warsztatach - były kolejne spotkania, cykl mszy dla kobiet z konferencjami w Warszawie, rekolekcje w różnych miejscach i wykłady... Setki spotkań i konferencji (kiedyś jeszcze wszystkie liczyłam!). A wszystko wokół kobiecości odkrywanej w świetle wiary i nowego feminizmu, w oparciu o Pismo Święte i nauczanie Kościoła.

Na przestrzeni tej ostatniej już-ponad-dekady wydarzyło się bardzo wiele - najważniejszymi projektami były Kalendarz Kobiety (2014-2022), który towarzyszył tysiącom kobiet w ich codzienności; webinary i live'y (w niektórych momentach nawet 3 tygodniowo!); rekolekcje (najczęściej w Szymanowie :-) i konferencje; programy formacyjne - stałe, niezależne od czasu a także te na konkretny moment (adwentowe, związane z Formatnikiem czy seminarium Dar kobiecości). 

A wszystkie te działania były i są nadal pod hasłem FORMACJI KOBIECEGO SERCA. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wokół uBOGAconej powstała społeczność kobiet, które nie tylko formują się w swojej codzienności, ale także nawzajem umacniają i wspierają, np. w ramach wspólnej drogi z Formatnikiem.

A co dziś dzieje się w projekcie uBOGAcONA? 
I jak można dołączyć do tej społeczności i zaczerpnąć?

 

 

Programy formacyjne 

Niezależnie od momentu roku - w każdej chwili dostępne są programy formacyjne. Z kobietami biblijnymi, ze świętymi czy w temacie modlitwy albo... organizacji.
Więcej o programach - ich idei.

Więcej o programach:

1. uBOGAcONA na drodze do świętości

2. uBOGAcONA między niewiastami Starego Testamentu

3. uBOGAcONA na drodze z Maryją

4. Zorganizowana (nie)codziennie

Aplikacja i podcast 

W listopadzie 2018 roku powstała platforma ubogacona.pl - stworzona od początku do końca dla projektu przestrzeń, dzięki której można realizować programy formacyjne, korzystać z darmowych materiałów, a także spotykać się na naszych transmisjach! Na początku 2022 roku uruchomiona została także aplikacja uBOGAcONA - która pozwala na korzystanie z wszystkich programów, ale też inspiruje na każdy tydzień.

W czerwcu 2022 ruszył także podcast uBOGAcONA.

 

Fundacja uBOGAcONA

Jesienią 2022 oficjalnie pojawiła się także Fundacja uBOGAcONA.

A co właściwie znaczy uBOGAcONA?​ Jak rozumiem to słowo? Jeśli jesteś ciekawa, posłuchaj:

kalendarzekobiety.jpg
kasia marcinkowska.jpg
Katarzyna Marcinkowska
założycielka projektu ubogacona.pl

Jestem żoną wspaniałego mężczyzny od 13 lat, bez którego uBOGAcONA nigdy by nie powstała i który swoją służbą mężczyznom nieustannie mnie inspiruje (zapraszam w imieniu Mariusza na: www.odwazni.pl). Jestem też mamą trzech chłopców, z którymi na nowo odkrywam Boga (i czasem się tym dzielę w projekcie uRodziny Jezusa). Z wykształcenia jestem filozofem i doradcą psychologicznym. Uwielbiam przemierzać szlaki świętych kobiet, spacerować w słońcu oraz odkrywać geniusz kobiety. Bliska jest mi duchowość karmelitańska. I bardzo lubię “Doktor Quinn”!  Fascynuje mnie połączenie ducha z ciałem oraz możliwość zrozumienia drugiego człowieka. Urzeka mnie tajemnica kobiecego ciała i macierzyństwa (zarówno fizycznego i duchowego).

Od 2011 roku staram się przypominać kobietom o tym, że to w Boskich oczach najlepiej zobaczą kim są i jakie są.  Przez wiele lat szukałam prawdy o sobie i o mojej kobiecości. Przez wiele lat nie widziałam w kobiecości - daru, przywileju czy piękna, nawet więcej - bycie kobietą sprawiało mi wiele kłopotu. Powoli odkrywałam Boskie spojrzenie na moje życie, na to, kim jestem. Z tego zachwytu, ale też ze świadomości ogromu wyzwań, jakie stają przed kobietami dziś, staram się inspirować i wspierać kobiety w ich rozwoju. Dlatego stworzyłam projekt uBOGAcONA, który swoimi narzędziami i propozycjami każdego dnia może towarzyszyć w drodze przemieniania swojego myślenia. 

bottom of page