O projekcie

Wielokrotnie byłam już pytana o początki tego projektu. Dlaczego powstał? Co było tym najbardziej motywującym czynnikiem? Skąd pomysł? Jak to się zaczęło?...

I jeśli mam udzielić szczerej odpowiedzi, a o taką zapewne chodzi, to musiałabym powiedzieć: zaczęło się od tego, że ja sama odkryłam piękno kobiecości. Było to gdzieś na początku studiów, kiedy przemierzając krakowskie ulice i próbując zdecydować się na to, co właściwie chcę studiować (odpowiedź na to pytanie nie jest wbrew pozorom taka prosta), zakochałam się. Tak po ludzku - w moim przyszłym mężu. I tak niedosłownie - w nowym feminizmie, o którym czytałam w pismach Jana Pawła II.

A więc ja sama odkryłam piękno swojej kobiecości. Była dla mnie jak skarb. Chwilę zajęło mi opisanie jej i głębsze zrozumienie, ale dziś wiem, że ta droga miała sens! Z tego doświadczenia zrodził się pomysł na warsztaty dla kobiet, podczas których możliwe byłoby rozważanie właśnie kobiecości (i tak pierwsze takie warsztaty odbyły się w listopadzie 2011 w Krakowie). Byłam bowiem świadoma, jak wiele z nas kobiet potrzebuje wzmocnienia w tej przestrzeni). 

Jak wyglądała droga od 2012 roku aż do dziś? Przedstawię w wielkim skrócie (bo prawdę mówiąc, jest to naprawdę historia wielu wydarzeń, wielu projektów, wielu inicjatyw i wielu lekcji, jakie musiałam „odrobić”).

Po pierwszych warsztatach - były kolejne spotkania, msze dla kobiet z konferencją, rekolekcje, wykłady... Setki spotkań i konferencji (kiedyś jeszcze wszystkie liczyłam!). A wszystko wokół kobiecości odkrywanej w świetle wiary i nowego feminizmu, w oparciu o Pismo Święte i nauczanie Kościoła. Zapragnęłam jednak stworzyć dla kobiet nie tylko okazje (takie raz na jakiś czas) i inspiracje, ale konkretne pomoce na drodze formacji serca. I tak powstał pierwszy Kalendarz Kobiety na 2014, który mógł towarzyszyć nam codziennie.

Następnie powstawały kolejne Kalendarze Kobiety z tematami przewodnimi (2015-2020), które przypominają o przeżywaniu naszej kobiecej codzienności z Bogiem. O przeglądaniu się w Jego oczach i o odkrywaniu swojej misji. Obok Kalendarzy powstały też programy formacyjne (już nie uzależnione od konkretnej daty - można więc pracować z nimi cały czas!).

W 2017 roku powstało hasło uBOGAcONA, które niedługo później stało się właściwą nazwą projektu, wspaniale ukazującą najważniejsze przesłania, jakimi chciałabym podzielić się z kobietami. 

Jak rozumiem to słowo? Jeśli jesteś ciekawa, posłuchaj:

W listopadzie 2018 roku powstała platforma ubogacona.pl - stworzona od początku do końca dla projektu przestrzeń, dzięki której można realizować programy formacyjne, korzystać z darmowych materiałów, a także spotykać się na naszych transmisjach! 

Współtworzący projekt

W ciągu tych blisko 9 lat na drodze tworzenia tego projektu towarzyszyło mi wiele osób. Część z nich była wsparciem przez jakiś czas, przy konkretnym dziele, dokładając od siebie jakąś niesamowitą część i naprawdę jestem im za to bardzo wdzięczna - za pomoce graficzne, za sesje zdjęciowe, za redakcję, za teksty, za wszystkie pomysły i wsparcie!

 

Od początku jest ze mną Mariusz, mój mąż, bez którego (bez słodzenia, naprawdę!), projekt nigdy by nie powstał i nie przetrwał! A swoją drogą, czy znacie już projekt Droga Odważnych? :-)

Szczególne miejsce zajmuje także s. Maria Donata, niepokalanka - z którą do dziś przeprowadziłyśmy już wiele spotkań i rekolekcji. Siostra Donata pomaga także w tworzeniu materiałów do programów formacyjnych, za co jestem jej ogromnie wdzięczna!

Osobą, która już od dawna wspiera mnie w projekcie (a tak poza projektem - to jest ze mną od początku!) - jest Kamila Krawczyk, moja najprawdziwsza siostra! Od wielu lat zajmuje się obsługą sklepu, wysyłką kalendarzy, odpisywaniem na różne maile i pomocą w każdej sprawie. 

Jak widzicie, oficjalny zespół projektu uBOGAcONA nie jest duży, ale tak naprawdę jest wiele osób, które - przez swoje wsparcie i pomysły są jego częścią!

kalendarzekobiety.jpg
kasia marcinkowska.jpg
Katarzyna Marcinkowska
założycielka projektu ubogacona.pl

Jestem żoną wspaniałego mężczyzny od 10 lat, bez którego uBOGAcONA nigdy by nie powstała i który swoją służbą mężczyznom nieustannie mnie inspiruje (zapraszam w imieniu Mariusza na: www.odwazni.pl). Jestem też mamą dwóch chłopców, z którymi na nowo odkrywam Boga (i czasem się tym dzielę w projekcie uRodziny Jezusa). Z wykształcenia jestem filozofem i doradcą psychologicznym. Uwielbiam przemierzać szlaki świętych kobiet, spacerować w słońcu oraz odkrywać geniusz kobiety. Bliska jest mi duchowość karmelitańska. I bardzo lubię “Doktor Quinn”!  Fascynuje mnie połączenie ducha z ciałem oraz możliwość zrozumienia drugiego człowieka. Urzeka mnie tajemnica kobiecego ciała i macierzyństwa (zarówno fizycznego i duchowego).

Od 2011 roku staram się przypominać kobietom o tym, że to w Boskich oczach najlepiej zobaczą kim są i jakie są.  Przez wiele lat szukałam prawdy o sobie i o mojej kobiecości. Przez wiele lat nie widziałam w kobiecości - daru, przywileju czy piękna, nawet więcej - bycie kobietą sprawiało mi wiele kłopotu. Powoli odkrywałam Boskie spojrzenie na moje życie, na to, kim jestem. Z tego zachwytu, ale też ze świadomości ogromu wyzwań, jakie stają przed kobietami dziś, staram się inspirować i wspierać kobiety w ich rozwoju. Dlatego stworzyłam projekt uBOGAcONA, który swoimi narzędziami i propozycjami każdego dnia może towarzyszyć w drodze przemieniania swojego myślenia.