top of page

Marcelinie zależało na tym, by kobieta była silna duchem - wywiad z s. Matyldą ze zgromadzenia Sióstr Niepokalanek

Znasz bł. Marcelinę Darowską? Dowiedz się więcej o tej niezwykłej kobiecie i jej misji - przeczytaj nasz wywiad z s. Matyldą ze zgromadzenia Sióstr Niepokalanek założonego przez bł. Marcelinę. Chyba nietrudno zgadnąć, dlaczego jest ona jedną z najbliższych nam wstawienniczek i nieformalną patronką Fundacji uBOGAcONA. Któż lepiej mógłby uczyć nas, jak dbać o rozwój duchowy kobiet i uwalnianie kobiecego potencjału?


Kasia Marcinkowska: Witamy serdecznie z Szymanowa. Jest ze mną siostra Matylda, która tutaj mieszka jako siostra niepokalanka już od...

Siostra Matylda: Wielu lat.

KM: Od wielu, choć siostry też mieszkają w różnych domach.

SM: Tak, tak, czasami się zmieniamy - raz tu, raz tam. Ale w Szymanowie spędziłam rzeczywiście wiele lat swojego życia zakonnego - większość tak naprawdę.

KM: I jeszcze edukacji, prawda? Bo siostra tutaj chodziła do szkoły.

SM: Również edukacji, tak. Jestem wychowanką Szkoły Sióstr Niepokalanek tutaj w Szymanowie.


Jej główną troską było - myślę, że jest nadal - wychowanie kobiety.

Kaplica w Szymanowie

KM: To miejsce jest szczególnie związane z błogosławioną Marceliną Darowską, która założyła i zgromadzenie, i też to miejsce. To jest taki dom macierzysty, teraz główny.

SM: Tak. Błogosławiona Marcelina jest właściwie współzałożycielką naszego zgromadzenia razem z matką Józefą Karską. Matka Józefa była tym człowiekiem, który położył taki bardziej kontemplacyjny fundament pod to zgromadzenie, ale bardzo szybko zmarła. I wówczas bł. Marcelina przejęła to dzieło.

Jej główną troską było - myślę, że jest nadal - wychowanie kobiety. W ogóle wychowanie dzieci, młodzieży - to jest coś, co staramy się kontynuować teraz w naszych szkołach, które prowadzimy, w przedszkolach, w internatach. Marcelina żyła i działała przede wszystkim w wieku XIX, czyli takim czasie, kiedy wychowanie kobiety nie było czymś, na co zwracano szczególną uwagę czy troskę. Było czymś, co było w dużej mierze jeszcze w powijakach, można powiedzieć. Natomiast jej bardzo zależało na tym, żeby kobieta była wykształcona, żeby była kobietą silną. Może nie tyle jakoś przebojową kobietą, ale po prostu silną: taką siłą ducha. Żeby to była kobieta mądra, myśląca, trzeźwa, ale też kochająca Boga, drugiego człowieka.

KM: Żeby była uformowana, żeby się formowała.

SM: Tak, tak.

KM: Ja myślę o Marcelinie, że to jest taka kobieta, która wierzyła w kobiety - w takim znaczeniu, że wierzyła, że kobiety mają wpływ, że mają moc, tylko trzeba je też do tego obudzić, może trochę im pomóc. I właśnie Marcelina zakładała szkoły, współzałożyła też Zgromadzenie Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP.

SM: Zgadza się.


Korytarz klasztoru w Szymanowie, w nim siostra zakonna
Myślę o Marcelinie, że to jest taka kobieta, która wierzyła w kobiety - w takim znaczeniu, że wierzyła, że kobiety mają wpływ, że mają moc.

KM: A my chciałybyśmy z siostrą Matyldą dzisiaj zaprosić do programu, w którym można bł. Marcelinę lepiej poznać, a przede wszystkim poznać jej myśl, zaczerpnąć z jej dziedzictwa, z jej wskazówek. Razem z siostrą Matyldą stworzyłyśmy taki siedmiotygodniowy program.

SM: Wydaje mi się, że warto dotknąć tekstów świętej - tak naprawdę - kobiety-mistyczki. Myślę, że mimo wszystko mało znanej w Polsce. Człowieka ogromnego ducha i siły ducha. Zapraszamy bardzo.

KM: Siostro, jakie tematy tam znajdziemy? Bo siostra wybrała takie, które sama bardzo lubi. Może siostra nam zdradzić chociaż jeden?

SM: Sporo mojej refleksji poświęciłam tematowi pokus, na który Marcelina zwracała uwagę. W bardzo ciekawy sposób opisała cały schemat, jak to w nas działa i co z tym robić.

KM: To jest ważne, że i dzisiaj my możemy czerpać od Marceliny, zresztą wiele kobiet już ten program przeszło i bardzo wiele z niego zaczerpnęło. Także siostro, bardzo dziękuję za ten współudział, współtworzenie i mamy nadzieję, że skorzystacie. Oprócz tematu pokus jest tam też temat modlitwy, temat wpływu i...

SM: I wiele innych bardzo fajnych, naprawdę wartościowych rzeczy.

KM: Zapraszamy też do Szymanowa. Można tutaj przyjechać, odpocząć, zaczerpnąć. Zapraszamy i do domu rekolekcyjnego, i do sanktuarium Matki Bożej Jazłowieckiej.


***


Chcesz zobaczysz fragment powyższego wywiadu w wersji wideo? Zajrzyj na nasze media społecznościowe:
Zaciekawiła Cię postać Marceliny Darowskiej? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: w naszej ofercie znajdziesz kilka propozycji, które pomogą Ci dobrze ją poznać, w tym nowość: Myśl-nik, dzięki któremu możesz napić się kawy z bł. Marceliną. Zajrzyj i czerpnij z nauki bł. Marceliny! Niedługo spotkamy się też u bł. Marceliny w Szymanowie - zapraszamy na „Ja w Jego oczach”.201 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page