Wielki Post - szczególny czas pokuty i nawrócenia. Czy jest miejsce, gdzie pełniej się to dokonuje niż w konfesjonale? Warto zatem korzystać z obfitości miłosierdzia Boga, który kolejny i kolejny raz zaprasza do zaczęcia od nowa i do prawdziwej przemiany serca. Nie jesteś jednak pewna, jak dobrze się do takiej spowiedzi przygotować? W tym tekście znajdziesz odpowiedź na swoje pytania.
Niezależnie od tego, czy będzie to spowiedź na początku Wielkiego Postu - by dobrze wejść w ten błogosławiony czas, w trakcie, czy pod koniec - jako ostatnie przygotowanie do Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego, sposób działania może być podobny. Co więcej, wskazówki te możesz wykorzystać nawet poza Wielkim Postem. Mamy nadzieję, że pomogą Ci dobrze, spokojnie i głęboko przeżyć Sakrament Pokuty i Pojednania.
Na początek: modlitwa
![](https://static.wixstatic.com/media/64d641_6ebd3fc242814c389b617587526e6c36~mv2.jpg/v1/fill/w_980,h_653,al_c,q_85,usm_0.66_1.00_0.01,enc_auto/64d641_6ebd3fc242814c389b617587526e6c36~mv2.jpg)
Jeśli znasz warunki dobrej spowiedzi, wiesz, że pierwszy z nich to rachunek sumienia. Nie możemy jednak zapomnieć o modlitwie. Tak naprawdę będzie ona rozpoczynała każdy z kolejnych kroków, będzie przenikała każdy moment przygotowania i samej spowiedzi, będzie towarzyszyła nam nieustannie.
Dlaczego?
Cóż, przyznanie się do błędu jest trudne. Wymaga odwagi. Spowiedź jest czymś z natury niekomfortowym, wyjściem poza granice bezpieczeństwa, odarciem się z prywatności. Tylko prosząc Ducha Świętego o towarzyszenie, może stać się dla nas miejscem doświadczenia miłości.
Duchu, przyjdź
Warto zatem zacząć właśnie od Ducha Świętego. Poproś Go o przyjście, o otwarcie Twojego serca, o wyczulenie sumienia, o światło. O przypomnienie Ci ostatniego czasu i pokazanie, jaki był naprawdę. O pragnienie nawrócenia, o żal. Jeśli trudno Ci się modlić do Niego własnymi słowami, możesz zaśpiewać jakąś znaną Ci pieśń, która o Niego woła - sama lub z nagraniem.
Wstawiennictwo świętych
Jeszcze jednym sposobem i kierunkiem modlitwy, do którego chcemy Cię zachęcić, jest prośba o wstawiennictwo świętych. W projekcie uBOGAcONA bardzo dbamy o relację ze świętymi, o poznawanie ich życia, czerpanie z ich nauki. O przyjaźnienie się ze świętymi. Warto znaleźć sobie wśród świętych „przyjaciół od spowiedzi”, którzy w tym temacie mogą Cię szczególnie wesprzeć. Mogą to być na przykład szeroko znany św. o. Pio oraz nieco mniej znany św. Leopold Mandić - dwaj wielcy spowiednicy, obaj kapucyni, obaj działający we Włoszech w tych samych czasach. Przez ich wstawiennictwo pomódl się o łaskę dobrego rachunku sumienia, szczerego wyznania grzechów, a także (i to sekret, który może wiele zmienić!) za kapłana, którego spotkasz w konfesjonale, by był dla Ciebie dobrym szafarzem miłosierdzia Jezusa.
Rachunek sumienia
![](https://static.wixstatic.com/media/64d641_3920aee0f9c34f5d8b3679e6d860a8aa~mv2.jpg/v1/fill/w_980,h_1306,al_c,q_85,usm_0.66_1.00_0.01,enc_auto/64d641_3920aee0f9c34f5d8b3679e6d860a8aa~mv2.jpg)
Niezależnie od tego, ile czasu minęło od ostatniej spowiedzi, spróbuj sobie przypomnieć, co się w twoim życiu w tym okresie wydarzyło. Rachunek sumienia nie polega tylko na skupianiu się na swoich grzechach. Popatrz, za co możesz być wdzięczna, co dobrego Bóg dał Ci ostatnio. Pomyśl o tym, za co możesz podziękować, co ci się udało, ale także – oczywiście – o tym, co nie wyszło.
Pomocne narzędzia
Wiadomo, że może być trudno przypomnieć sobie to wszystko bez żadnego wsparcia. Co może Ci pomóc? Zajrzyj do swojej galerii telefonu – zdjęcia dobrze przywołują wspomnienia. Jeśli korzystasz z Planera lub Formatnika, zadanie masz ułatwione. Przejrzyj swoje notatki i na modlitwie razem z Duchem Świętym rozeznaj swoje grzechy.
Jeśli do tej pory nie praktykowałaś codziennego lub cotygodniowego rachunku sumienia, może być to dla Ciebie impuls, by po najbliższej spowiedzi zacząć – na pewno do kolejnej będzie Ci się dużo łatwiej przygotować.
Żal za grzechy i mocne postanowienie poprawy
![](https://static.wixstatic.com/media/64d641_c7cb1b6c5d5f469880cf0969414211d4~mv2.jpg/v1/fill/w_980,h_809,al_c,q_85,usm_0.66_1.00_0.01,enc_auto/64d641_c7cb1b6c5d5f469880cf0969414211d4~mv2.jpg)
To dwa warunki bardzo ściśle ze soba połączone. O ile postanowienie poprawy wielu osobom przychodzi raczej łatwo, przynajmniej na poziomie emocji (w końcu chcemy być coraz lepsze!), o tyle żal za grzechy może sprawiać pewne problemy. A co może pomóc Ci żałować? Szczególnie teraz, w okresie Wielkiego Postu, rozważaj Mękę Chrystusa. Możesz odmówić drogę krzyżową, możesz przeczytać ten fragment Ewangelii, możesz obejrzeć film, poczytać Dzienniczek... Po prostu patrz na Jezusa i pomyśl o tym, jak bardzo Cię kocha, że jest w stanie tak wiele zrobić dla Twojego zbawienia. Żal może, ale nie musi być uczuciem. Wystarczy, że zdasz sobie sprawę z tego, jakie konsekwencje mają twoje grzechy i jaki ból sprawiają Bogu i uznasz swoją winę.
Postanowienie - czyli...?
Z tego bezpośrednio wynika postanowienie poprawy – w końcu nie chcemy dalej sprawiać ukochanemu Bogu takiego bólu. Akceptujemy to, że z pewnością jeszcze wiele razy upadniemy, ale nie jest to naszą wolą i planem. Warto za to zrobić inny plan: plan tego, jak będę poprawiać swoje wady, które prowadzą mnie do grzechu. Warto pomyśleć, jak mogę zachowywać się inaczej w krytycznych momentach, czy może nawet zdecydować się na unikanie pewnych miejsce lub sytuacji. Zapisz to sobie, aby nie było to tylko gdybanie, ale konkretne, mierzalne postanowienia.
Szczera spowiedź
![](https://static.wixstatic.com/media/64d641_d917d0242bf846a394e77a13a6b10499~mv2.jpg/v1/fill/w_980,h_1306,al_c,q_85,usm_0.66_1.00_0.01,enc_auto/64d641_d917d0242bf846a394e77a13a6b10499~mv2.jpg)
Nadchodzi kluczowy moment, lecz jeśli szczerze wykonałaś poprzednie kroki, to i szczera spowiedź nie powinna być dla Ciebie problemem. Oczywiste jest, że nie mamy wpływu na to, kto będzie siedział w konfesjonale i co do nas powie, ale warto pamiętać o tym, że rozgrzeszenie, które dostajesz, daje Ci sam Chrystus. Poza tym pamiętaj o tym, że już wcześniej modliłaś się o Ducha Świętego dla kapłana, którego spotkasz w konfesjonale, przez wstawiennictwo świętych!
Jeśli wiesz, że moment wyznanie grzechów jest dla Ciebie stresujący i jest miejscem, w którym jesteś bardzo podatna na zranienia, nie ma nic złego w poszukaniu odpowiedniego (także stałego) spowiednika. Poszukaj dyżuru, podejdź do innego kościoła, sprawdź na stronie internetowej, kogo możesz spotkać w dany dzień. Próbuj. Spowiedź dzięki temu może stać się dla Ciebie jeszcze bardziej rozwojowym i budującym momentem.
Podpowiedź
Mała wskazówka, jeśli martwisz się, że zapomnisz grzechów: nie zaleca się brania listy grzechów do konfesjonału, gdyż to, co mówimy, ma być z naszego serca do serca Boga, tak naprawdę. Możesz jednak taką listę przygotować sobie wcześniej – samo spisanie grzechów pozwoli Ci lepiej je zapamiętać, co zmniejszy zdenerwowanie.
Zadośćuczynienie Bogu i bliźnim
Uff, już po wszystkim! Jednak... nie do końca. Nie zapominajmy o ostatnim kroku, zadośćuczynieniu – Bogu i bliźnim. To po to dostajesz na koniec spowiedzi pokutę – jest to forma próby odnowienia z mojej strony relacji z Bogiem. Jednak ta próba nie musi się ograniczać tylko do pokuty. Pomyśl o tym, co możesz zrobić, by na nowo zbliżyć się do Boga, i działaj!
Nie zapominaj przy tym o ludziach. Jeśli są osoby które w ostatnim czasie zostały przez Ciebie skrzywdzone, którym sprawiłaś przykrość - przeproś za to i spróbuj naprawić szkody powstałe w relacji, Wyprostuj kłamstwa i nieporozumienia. Pomyśl, co możesz zrobić, by obszary, które ostatnio ucierpiały, znów rozkwitły.
Miłosierdzie
I pamiętaj: spowiedź to miejsce, gdzie w Kościele najpiękniej objawia się Boże Miłosierdzie. Pozwól sobie na to, by tego doświadczyć!
A jeśli pragniesz w Wielkim Poście przygotować się nie tylko do spowiedzi, lecz także do Wielkiego Tygodnia i głęboko przeżyć Triduum Paschalne, pobierz nasze darmowe karty pracy na Wielki Tydzień. Znajdziesz je w aplikacji uBOGAcONA. Dowiesz się, czego możesz się spodziewać w poszczególne dni i otrzymasz propozycje, jak możesz włączyć się w to, co przeżywa Kościół - w piękny, nieoczywisty i kobiecy sposób.
Ewa Tyc
Comments