top of page

Jak zacząć czytać Pismo Święte?

Zaktualizowano: 20 mar 2022

Czymże jest Pismo Święte, jeśli nie listem Boga do swego stworzenia? Dlatego nie zaniedbuj czytać z pasją tych listów.

Przyłóż się do studium i rozważaj każdego dnia słowa twego Stworzyciela.

Odkrywaj serce Boga w słowach Boga”.

- św. Grzegorz Wielki


Czytając Pismo Święte, człowiek spotyka się z Bogiem


Jeśli Biblia naprawdę jest listem skierowanym do mnie, to… chcę poznać jej treść. Chcę zrozumieć przesłanie. Chcę lepiej poznać Nadawcę i Jego spojrzenie na mnie, moje sprawy. Chcę ją czytać tak jak czyta się list od ukochanej osoby!


Porównanie św. Grzegorza podsuwa mi pewien obraz. Ja czytająca list (a listy uwielbiam!) I to ten wyjątkowy list pełen dobrych słów, od osoby, która zna mnie najlepiej. Siadam wygodnie w fotelu z kubkiem kawy, z sercem otwartym i stęsknionym, nastawionym na słuchanie i… dialog. Zaczynam. Otwieram księgę. Czytam, delektując się każdym słowem, myślą, zdaniem. Powoli, powolutku… żeby nie utracić nic ważnego. Uśmiecham się do tego, który do mnie napisał, odpowiadam Mu. Szepczę, zapisuję, żyję. Odpowiadam, jak potrafię. Noszę słowa w sercu. I czytam dalej i od nowa, żeby nie zapomnieć.


kobiety czytające Pismo Święte przy herbacie

Trudności podczas czytania Biblii


Nie wspomniałam jednak o pewnej kwestii.

O szerszym kontekście przygotowania i o trudnościach związanych z tą lekturą.

Bo nie zawsze rzeczywistość wygląda tak - czy: od razu tak - jak ta wymarzona. Jak ta z obrazka.


Okazuje się, że język Nadawcy trochę odbiega od tego, którego ja używam. Trochę rozumiem, a trochę nie rozumiem. Nie wiem, czy dobrze interpretuję. Zaczynam, ale nie wiem, co dalej. Nie wiem, czy dobrze zaczynam. Nie jestem pewna, czy mam wszystko, czego mi trzeba. Trudno wytrwać. A te wątpliwości i wyzwania zebrane razem sprawiają, że nawet najpiękniejsze wyobrażenie nie jest tak łatwo ziścić.


Jak wykorzystać Pismo Święte w modlitwie?


Czytanie Pisma Świętego to jedna z najważniejszych i najlepszych praktyk formacji serca. W Słowie mogę poznawać kim jest Bóg, mogę Go odkrywać. Buduję z Nim relację.


Często jednak brakuje nam nawyku spotkania ze Słowem, nie mamy doświadczenia i… nie wiemy od czego zacząć. A początek jest bardzo ważny i… jeśli poważnie do niego podejdziemy - może być świetnym startem na drogę studiowania, medytowania i słuchania Słowa, które ma MOC!


Jak zacząć czytać Pismo Święte?


Jak zatem zacząć czytać Pismo Święte?

Podjąć decyzję. Po prostu zacząć tę przygodę.

Ale też warto dobrze zacząć, by było to owocne.


Pragnienie lektury Pisma Świętego


Ważnym początkiem jest pragnienie - może być wyrażone obrazem, może być zawarte w słowach. Pragnienie, w którym wyrażamy nasze potrzeby i świadomość, czym jest to Słowo. Nie jesteśmy w stanie - jak napisał kiedyś ks. Krzysztof Wons - przecież prawdziwie pragnąć i oczekiwać Słowa, jeśli nie znamy Jego wartości.


Poznawanie Pisma Świętego


Oczywiście, poznając je… tej wartości doświadczamy najmocniej i wtedy pragniemy jeszcze bardziej. Niemniej już na początku trzeba mieć świadomość, że warto podjąć konkretne kroki, także związany z nimi wysiłek, by spotkać się ze Słowem.


„W księgach świętych Ojciec, który jest w niebie, spotyka się miłościwie ze swymi dziećmi i prowadzi z nimi rozmowę" (Dei verbum)

Jak się przygotować do czytania Pisma Świętego?


A kiedy już znajdziemy to pragnienie w sobie i podejmiemy decyzję, warto się przygotować na tę wyprawę ze Słowem.


Jakie narzędzia będą potrzebne? Jakie wskazówki?

O tym możesz posłuchać w nagraniu z webinaru Jak zacząć czytać Pismo Święte? z s. Marią Donatą - niepokalanką i miłośniczką Lectio Divina.


Pod tym linkiem możesz zapisać się, by odebrać dostęp do webinaru.


notesy do programu biblijnego z kobietami Starego Testamentu, Pismo Święte, grafika z hasłem piękna i dobra

2088 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page