8 pomysłów na postanowienia wielkopostne. Propozycje na Wielki Post
- Ola
- 23 lut 2022
- 3 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 28 lut

Nie masz pomysłu na dobre przeżycie Wielkiego Postu? Chciałabyś zbliżyć się do Boga w tym czasie, ale nie wiesz od czego zacząć? Chcesz wybrać postanowienie wielkopostne pasujące do Twoich potrzeb?
W tym artykule znajdziesz 8 propozycji na postanowienia wielkopostne. Wybierz coś dla siebie lub zainspiruj się.

Wielki Post ze Słowem Bożym
Może czas Wielkiego Postu to dobra okazja, by zadbać o systematyczną lekturę Pisma Świętego? Rano na dobry początek dnia lub wieczorem podczas modlitwy. Czytając zgodnie z rytmem zaproponowanym przez Kościół (odnośniki na każdy dzień znajdziesz w Planerze UBOGACONEJ czy w Internecie, np. na tej stronie) lub we własnym kluczu. Może jest jakaś księga, po którą od dawna chciałaś sięgnąć? Lub taka, do której chciałabyś wrócić po latach? Dobrym pomysłem jest również lektura Słowa zgodnie z rytmem wybranego programu formacyjnego.
Codzienne zapisywanie Słowa Bożego to wspaniały sposób na utrwalanie fragmentów z Pisma Świętego i medytację. Możesz wykorzystać w tym celu Notes, Planer czy karteczki (np. notes z dobrymi słowami).
W czasie Wielkiego Postu 2025 znajdziesz rozważania do Słowa na każdą niedzielę na naszym blogu.
Możesz sięgnąć także po Dziennik MARIA - idealny do spotkania ze Słowem albo do zestawu Zasłuchana jak Maria.
Wielkopostna praca z wybranym słowem
Tak jak wybieramy „słowo roku” jako inspirację na całe 12 miesięcy, tak samo można wybrać słowo na Wielki Post. Hasło, motto, cytat z Biblii – który stanie się kierunkiem pracy nad sobą. W czasie Wielkiego Postu możesz odnajdywać fragmenty z Pisma Świętego (i nie tylko) odnoszące się do tego słowa lub podjąć związane z nim wyzwanie (np. jeśli brzmi ono: RELACJE - możesz nie tylko rozważać, czym są, ale też - jak DZIŚ te relacje pielęgnuję?).
Jeśli jedno słowo na cały okres wielkopostny to dla Ciebie za mało – możesz wybierać słowo na dziś lub słowo na każdy tydzień. Pomocą do wybrania takiego słowa mogą być czytania z niedzieli, a także np. naklejki!

Wielki Post i formacja serca
Czas przygotowań do najważniejszych Świąt to dobry pretekst, by sięgnąć po program formacyjny. To konkretna propozycja drogi pomocna w czytaniu Słowa, rozwoju wiary i pracy nad sobą. Zaczynając w środę popielcową, skończysz w okresie wielkanocnym – idealna kontynuacja pracy nad sobą i budowania relacji z Panem Bogiem.
Jaki program wybrać?
Jeżeli pragniesz zaprzyjaźnić się z Maryją, rozważając w sercu Słowo – program „uBOGAcONA na drodze z Maryją”. To niezwykle kobieca podróż motywująca do regularnej modlitwy. Program jest całkowicie online, dlatego możesz wyruszyć w tę drogę od razu po zakupie.
Jeżeli chcesz zacząć przygodę z formacją i odkrywać Słowo Boże – program „Drogi (nie zawsze) proste”. Na przerobienie programu potrzebujesz 4 tygodni, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by realizować go dłużej (dostęp otrzymujesz na 8 tygodni).
Jeżeli chcesz nauczyć się czytać i rozważać Słowo Boże, a przy okazji poznać swoją wartość – program „ja w Jego oczach – uBOGAcONA między niewiastami Nowego Testamentu”.

Codzienna wdzięczność w Wielkim Poście
Regularne praktykowanie wdzięczności uczy uważności i zmienia spojrzenie. Warto zapisywać codzienne „skarby” codzienności, by móc do nich później wracać (np. przy podsumowaniach). Gdzie zapisywać codzienną wdzięczność w Wielkim Poście? Możesz do tego wykorzystać Kalendarz Kobiety (przykład w tym artykule), Formatnik lub… uBOGAcONE planery. Planery idealnie nadają się jako osobisty towarzysz codziennej pracy – każdego dnia możesz zrobić małą notatkę.

Wielki Post między niewiastami
Wielkopostny czas można przeżyć razem z… przyjaciółką (siostrą, mamą). Wybierzcie wspólne postanowienie wielkopostne i dzielcie się swoimi odkryciami z tej drogi, np. podczas cotygodniowego spotkania czy rozmowy telefonicznej. Może wyruszycie razem w drogę z programem formacyjnym?

Wielkopostna lektura duchowa
W czasie Wielkiego Postu warto sięgnąć po wartościową lekturę duchową. Co wybrać?
E-book „(Nie)zwykłe – uBOGAcONE na drodze do świętości” – 21 spotkań ze świętymi kobietami: biografie, cytaty, inspiracje, pytania-zadania do pracy własnej.
Dzieło ulubionej świętej, np. „Dzienniczek” s. Faustyny, „Dzieje duszy” św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Możesz także wypić kawę ze świętymi. Dobra myśl do kawy zamiast słodkości? :-)
Ze skarbca nauki Kościoła, np.: Konstytucja dogmatyczna o Objawieniu Bożym „Dei verbum”, Adhortacja apostolska papieża Franciszka „Gaudete et exsultate”, Adhortacja św. Jana Pawła II „Familiaris consortio”, wybrane fragmenty z Katechizmu Kościoła katolickiego.

Rekolekcje wielkopostne
W Wielkim Poście organizowane są różne wydarzenia - zarówno stacjonarnie, jak i online. W uBOGAconej przestrzeni czekają nas marcowe rekolekcje uBOGAcONA (15-16.03), start grupy Dar kobiecości czy warsztaty z Bible Journalingu. Wszystkie te propozycje znajdziesz tutaj.
Potrzebujesz więcej wskazówek związanych z wyzwaniami wielkopostnymi? Zajrzyj do artykułu o wyborze postanowień wielkopostnych.
Comments