top of page
  • Ola

8 pomysłów na postanowienia wielkopostne. Propozycje na Wielki Post 2022

Zaktualizowano: 20 mar 2022


ilustracja pomysłów na postanowienia wielkopostne, pomysły na Wielki Post: kobiece dłonie zapisujące cytat z Pisma Świętego, czytające Biblię i modlące się

Nie masz pomysłu na dobre przeżycie Wielkiego Postu? Chciałabyś zbliżyć się do Boga w tym czasie, ale nie wiesz od czego zacząć? Chcesz wybrać postanowienie wielkopostne pasujące do Twoich potrzeb?


W tym artykule znajdziesz 8 propozycji na postanowienia wielkopostne. Wybierz coś dla siebie lub zainspiruj się.


praca ze Słowem Bożym w planerze dla wierzących kobiet, naklejki biblijne

Wielki Post ze Słowem Bożym


Może czas Wielkiego Postu to dobra okazja, by zadbać o systematyczną lekturę Pisma Świętego? Rano na dobry początek dnia lub wieczorem podczas modlitwy. Czytając zgodnie z rytmem zaproponowanym przez Kościół (odnośniki na każdy dzień znajdziesz w Kalendarzu Kobiety czy w Internecie, np. na tej stronie) lub we własnym kluczu. Może jest jakaś księga, po którą od dawna chciałaś sięgnąć? Lub taka, do której chciałabyś wrócić po latach? Dobrym pomysłem jest również lektura Słowa zgodnie z rytmem wybranego programu formacyjnego.


Codzienne zapisywanie Słowa Bożego to wspaniały sposób na utrwalanie fragmentów z Pisma Świętego i medytację. Możesz wykorzystać w tym celu Formatnik, karteczkę do zabrania w codzienność (np. z notesiku „Pamiętaj serce moje”) lub Kalendarz Kobiety (więcej inspiracji w artykule o sposobach na codzienne kalendarzowe zapiski).


Dla użytkowniczek Formatnika (na pierwszy i na drugi kwartał 2022) będą dostępne dodatkowe rozważania i pytania do Słowa na każdą niedzielę Wielkiego Postu - dostępne po zalogowaniu na platformie.


naklejka biblijna: ocala, bo mnie miłuje; cytat z księgi psalmów

Wielkopostna praca z wybranym słowem


Tak jak wybieramy „słowo roku” jako inspirację na całe 12 miesięcy, tak samo można wybrać słowo na Wielki Post. Hasło, motto, cytat z Biblii – który stanie się kierunkiem pracy nad sobą. W czasie Wielkiego Postu możesz odnajdywać fragmenty z Pisma Świętego (i nie tylko) odnoszące się do tego słowa lub podjąć związane z nim wyzwanie (np. jeśli brzmi ono: RELACJE - możesz nie tylko rozważać, czym są, ale też - jak DZIŚ te relacje pielęgnuję?). Więcej o „słowie roku” w materiałach dla użytkowniczek Kalendarza Kobiety.


Jeśli jedno słowo na cały okres wielkopostny to dla Ciebie za mało – możesz wybierać słowo na dziś lub słowo na każdy tydzień. Pomocą do wybrania takiego słowa mogą być czytania z niedzieli, a także np. naklejki!


Jeśli szukasz także cotygodniowych inspiracji, znajdziesz je w aplikacji uBOGAcONA (w wersji na Androida oraz na system iOS).


program biblijny z kobietami Starego Testamentu: Lea; formacja serca oparta o Pismo Święte


Wielki Post i formacja serca


Czas przygotowań do najważniejszych Świąt to dobry pretekst, by sięgnąć po program formacyjny. To konkretna propozycja drogi pomocna w czytaniu Słowa, rozwoju wiary i pracy nad sobą. Zaczynając w środę popielcową, skończysz w okresie wielkanocnym – idealna kontynuacja pracy nad sobą i budowania relacji z Panem Bogiem.


Jaki program wybrać?


  • Jeżeli chciałabyś zanurzyć się w Słowie Bożym i zadbać o swoje serce – program uBOGAcONA między niewiastami Starego Testamentu”. W I części więcej o relacjach między niewiastami (dzięki takim bohaterkom jak: Sara i Hagar, Lea i Rachela, Rut i Noemi), w II części – więcej wątków małżeńskich (Abigail, Sara, Dzielna Niewiasta, Oblubienica). Wsparciem w tej wędrówce będzie estetyczny notes z papierem w kropki i zestaw naklejek.

  • Jeżeli pragniesz zaprzyjaźnić się z Maryją, rozważając w sercu Słowo – program uBOGAcONA na drodze z Maryją. To niezwykle kobieca podróż motywująca do regularnej modlitwy. Program jest całkowicie online, dlatego możesz wyruszyć w tę drogę od razu po zakupie.

  • Jeżeli chcesz zacząć przygodę z formacją i odkrywać Słowo Boże – program Drogi (nie zawsze) proste. Na przerobienie programu potrzebujesz 4 tygodni, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by realizować go dłużej (dostęp otrzymujesz na 8 tygodni).

  • Jeżeli chcesz nauczyć się czytać i rozważać Słowo Boże, a przy okazji poznać swoją wartość – program „ja w Jego oczach – uBOGAcONA między niewiastami Nowego Testamentu”.

  • Jeżeli chciałabyś poznać bliżej święte kobiety i zbliżać się do Boga w codziennościuBOGAcONA na drodze do świętości.


planery dla wierzących kobiet, codzienne zapisywanie wdzięczności, modlitwy


Codzienna wdzięczność w Wielkim Poście


Regularne praktykowanie wdzięczności uczy uważności i zmienia spojrzenie. Warto zapisywać codzienne „skarby” codzienności, by móc do nich później wracać (np. przy podsumowaniach). Gdzie zapisywać codzienną wdzięczność w Wielkim Poście? Możesz do tego wykorzystać Kalendarz Kobiety (przykład w tym artykule), Formatnik lub… uBOGAcONE planery. Planery idealnie nadają się jako osobisty towarzysz codziennej pracy – każdego dnia możesz zrobić małą notatkę.


błogosławieni małżonkowie Quattrocchi jako inspiracja do przeżycia Wielkiego Postu małżeńsko

Wielki Post we dwoje


Razem raźniej, również jeśli chodzi o postanowienia wielkopostne. Dobrze zaprosić do wspólnego przeżywania Wielkiego Postu męża (narzeczonego, chłopaka), np. biorąc udział w wyzwaniu wielkopostnym z błogosławionymi małżonkami Quattrocchi.


dwie wierzące kobiety na spacerze w lesie, nawiązanie do wspólnego przeżywania Wielkiego Postu

Wielki Post między niewiastami


Wielkopostny czas można przeżyć razem z… przyjaciółką (siostrą, mamą). Wybierzcie wspólne postanowienie wielkopostne i dzielcie się swoimi odkryciami z tej drogi, np. podczas cotygodniowego spotkania czy rozmowy telefonicznej. Może wyruszycie razem w drogę z programem formacyjnym?


kobieta wierząca w Boga w bibliotece, wybór lektury duchowej, książki na Wielki Post

Wielkopostna lektura duchowa


W czasie Wielkiego Postu warto sięgnąć po wartościową lekturę duchową. Co wybrać?

  • E-book „(Nie)zwykłe – uBOGAcONE na drodze do świętości” – 21 spotkań ze świętymi kobietami: biografie, cytaty, inspiracje, pytania-zadania do pracy własnej.

  • Dzieło ulubionej świętej, np. „Dzienniczek” s. Faustyny, „Dzieje duszy” św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Więcej inspiracji w materiałach do podstawowej części programu uBOGAcONA na drodze do świętości.

  • Ze skarbca nauki Kościoła, np.: Konstytucja dogmatyczna o Objawieniu Bożym „Dei verbum”, Adhortacja apostolska papieża Franciszka „Gaudete et exsultate”, Adhortacja św. Jana Pawła II „Familiaris consortio”, wybrane fragmenty z Katechizmu Kościoła katolickiego. Cotygodniowe inspiracje do zgłębiania nauczania Kościoła w materiałach dodatkowych do Formatnika.


zdjęcie z rekolekcji dla kobiet w Szymanowie, u Pani Jazłowieckiej, ilustracja rekolekcji wielkopostnych z Maryją

Rekolekcje wielkopostne


W Wielkim Poście organizowane są różne wydarzenia - zarówno stacjonarnie, jak i online. W kwietniu - w czasie wielkopostnym - odbędą się warsztaty online dla kobiet (o emocjach), a także warsztaty stacjonarne o cielesności kobiety. Na horyzoncie rekolekcje dla kobiet. Więcej szczegółów i możliwość zapisu wkrótce.

Potrzebujesz więcej wskazówek związanych z wyzwaniami wielkopostnymi? Zajrzyj do artykułu o wyborze postanowień wielkopostnych.

5552 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page