top of page

Nowy Testament i psalmy. Bible Journaling, czyli kreatywna medytacja

Nareszcie! - mogą wykrzyknąć ci, co długo czekali na ten moment (wśród nich i ja!). Mamy pierwsze polskie wydanie Biblii, które można wykorzystać zgodnie z metodą Bible Journaling. Nad publikacją Nowy Testament i Psalmy. Bible Journaling (Edycja św. Pawła 2022) uBOGAcONA objęła patronat medialny.


Co jest szczególnego w tym wydaniu? I jak można z niego skorzystać (także w uBOGAconej formacji)?By czytać Pismo Święte, nie potrzeba wiele. Wystarczy Biblia i otwarte serce. Warto też trochę przygotować przestrzeń, obrać kierunek, zaprosić do tego czytania Ducha Świętego i można zaczynać (więcej inspiracji o tym jak zacząć czytać Pismo Święte - tutaj). Co więc jest tak wyjątkowego w tym wydaniu? Nie jest to jedynie piękna okładka (z cudowną fakturą, nie tylko grafiką, co można poczuć dopiero w zetknięciu z nią). Nie są tylko ciekawe i inspirujące wprowadzenia (napisane przez wspaniałych przewodników po świecie Biblii, modlitwy i kreatywności - s. Judytę Pudełko, br. Piotra Kwiatka i Jagodę Kwiecień). To przede wszystkim format, który obok natchnionego tekstu i przypisów - daje czytelnikowi przestrzeń i zaprasza do... niejako współtworzenia tego wydania. Wydawca zadbał też o odpowiednią jakość papieru. Tak niewiele, a jednak jest to znacząca wartość i różnica w stosunku do innych dostępnych wydań.Zyskujemy zatem miejsce, by pobudzić swoją kreatywność podczas spotkania ze Słowem, oznaczając ważne miejsca czy ilustrując to, o czym czytamy. Do tego szczególnie zachęca to biblijne pamiętnikarstwo, choć to nie jest wyłącznie miejsce na rysunki i sposób tylko dla tych, co lubią (czy umieją ;-) rysować - o czym za chwilę.owoce ducha świętego naklejki
Owoce Ducha Świętego


Bible Journaling i nie tylko


Jak nazwa wskazuje, metoda Bible Journaling przywędrowała do nas z Ameryki (Więcej o Bible Journaling TUTAJ), jednak nie jest to zupełnie nowatorskie podejście. Przez wieki Biblia była przepisywana i ozdabiana ręcznie. Kopiści i ilustratorzy wchodzili w wyjątkowy kontakt ze Słowem, spędzając z nim długie godziny (bywało, że całe życie!). Też je w pewien sposób - w tej materialnej warstwie - tworzyli i przeżywali na swój sposób.


Nie musimy jednak sięgać aż tak dawnych czasów. Wiele osób stosuje te techniki od lat (może nie aż tak kolorowo czy obrazowo), zapisując coś w swoim egzemplarzu Biblii. Podkreślamy zdania, zaznaczamy, umieszczajmy rysunki, idąc za myślą Romana Brandsteattera, że Pismo Święte nie powinno być nieskazitelnie czyste, choć czasem ze względu na nasz wielki szacunek do niego, boimy się zostawić na nim ślad.... Notowanie, rysowanie, podkreślanie uwiecznia nasz dialog ze Słowem, utrwala tę rozmowę pełną poruszeń, szeptów czy pytań. A także pomaga nam lepiej zapamiętać ważne myśli i fragmenty dzięki notatce/rysunkom, do których można powracać, ale również dzięki samej czynności i poświęconej uwadze.

Biblia uBOGAcONA Bible Journaling
Kreatywne spotkanie ze Słowem

Nie bójmy się notować na marginesie tej księgi naszych wzruszeń, które przeżywamy podczas jej czytania. Wystarczy notatka złożona z dwóch słów, z jednego słowa albo choćby wykrzyknik, ów wymowny znak stwierdzający rosnącą temperaturę naszych uczuć.

- Roman Brandstaetterzawsze się radujcie Biblia
Radość, modlitwa i dziękczynienie!

Twórcy tego wydania zachęcają do kreatywności, sięgnięcia po mazaki, ołówki czy kredki. I nie, nie chodzi tu o wzięcie udziału w konkursie na najlepszą ilustrację. (To zresztą może być pewnym niebezpieczeństwem - nadanie estetyce czy pomysłowości najwyższej wartości). Jest mi bliskie to podejście - tworzenia. Nie trzeba jednak mieć większych zdolności ani zamiłowania do kolorów i grafik. W takim wydaniu można też swobodnie zapisywać notatki z komentarzy, znaczenie ważnych słów. Można stosować tylko ołówek czy długopis. Można zrobić to tak, jak chcemy. Jak lubimy. Jak nam służy. Jak w danej chwili możemy i potrzebujemy. Bo i tu warto szukać swojego głosu i stylu.


psalm 8 bible journaling
Psalm 8

Biblia, Bible Journaling i uBOGAcONA


Pomocą i inspiracją do pracy z tym wydaniem mogą być uBOGAcone naklejki. Zarówno te hasłowe (szczególnie przydadzą się maryjne, psalmowe, ja w Jego oczach i z owocami Ducha) jak i same małe znaczniki (np. niezapominajkowe) - jak te wykrzykniki, o których pisał Brandstaetter.


To wydanie świetnie wpisze się także w formację serca w programie z kobietami Nowego Testamentu, w programie Modlitwa Psalmami czy uBOGAcONA na drodze z Maryją
1775 wyświetleń1 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

1 Comment


Czekam z niecierpliwością aż pojawi się cała Biblia w takim wydaniu <3

Like
bottom of page