top of page

Jak pięknie przeżyć Wielki Tydzień?

Wielki Post dobiega końca, jest to zatem nie tylko świetna okazja, by zbadać, czy ten okres liturgiczny był uBOGAcający. Oznacza to również, że przed Tobą najpiękniejsze dni w roku, które można przespać albo mądrze wykorzystać do chodzenia w obecności Bożej. Jak pięknie przeżyć ten czas?


Nawet jeżeli nie udało Ci się wykorzystać tego Wielkiego Postu tak, jak chciałaś... możesz z mocą przeżyć ten szczególny tydzień - Wielki Tydzień. Mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi oraz wyjątkowe - bezpłatne - karty (znajdziesz je w aplikacji uBOGAcONA).O co warto się jeszcze zatroszczyć, by przeżyć pięknie ten czas?


1. Zadbaj o ciszę w swojej codzienności


W zalewie informacji, tych zbędnych i istotnych, często trudno nam się wyciszyć i usłyszeć samą siebie. Na skutek przebodźcowania się przez różnego rodzaju media niezwykle często umyka nam to, co najistotniejsze. Niełatwo wówczas odkryć w sobie i drugim człowieku Boga, pochylić się nad nim, dostrzec, jak cierpi; towarzyszyć Mu w lęku Wielkiego Czwartku, męce Wielkiego Piątku i ciszy Wielkiej Soboty.


Staraj się uspokoić swoje serce, na pewno pomoże Ci w tym Sakrament Pokuty i Pojednania. Dzięki niemu nabierzesz dystansu do codzienności, a postanowienie poprawy zmotywuje do unikania kłótni czy egoizmu. Pamiętaj o tym, by w tym ostatnim tygodniu Wielkiego Postu znaleźć czas na ciszę, w którą może wejść cierpiący Bóg-Człowiek i z Tobą w niej pobyć. Wielki Tydzień kończy się ciszą pustego grobu. Czyż to nie jest istotny drogowskaz?


2. Znajdź czas na spotkanie ze Słowem Bożym


Zanurzenie się w Liturgię Słowa Wielkiego Tygodnia pozwoli Ci zjednoczyć się z Kościołem powszechnym, który poprzez czytania przygotowuje wiernych na wydarzenia Triduum Paschalnego. Możesz wykorzystać do tego uBOGAcone karty na Wielki Tydzień (dostępne w materiałach otwartych w naszej aplikacji), które pomogą Ci w rozważaniach Słowa oraz dzień pod dniu przeprowadzą Cię przez wydarzenia tego wyjątkowego czasu.


Czytanie lub słuchanie Słowa Bożego to rozmowa z samym Bogiem, wskazuje najistotniejszy cel oraz środki do jego osiągnięcia. Wiara rodzi się z tego, co się słyszy” - pisze św. Paweł w Liście do Rzymian (Rz 10, 17). Gdy otworzysz więc ucho na Słowo Boga, ono otworzy Twe serce na Jego działanie, na wiarę.

A może warto sięgnąć po List św. Jakuba? Jego autor zmarł śmiercią męczeńską, na wzór swego Mistrza i Pana, a w swoim tekście przekazuje konkretne wskazówki, jak żyć wiarą. Jeśli potrzebujesz komentarza do tego tekstu, warto sięgnąć po nasze studium na jego temat pt. Umacniajcie serca wasze.


3. Podsumuj tegoroczny Wielki Post, wyciągnij wnioski i dopełniaj braki


Niezależnie od tego, czy podjęłaś postanowienia, czy też przeżywałaś Wielki Post bez konkretnego planu, warto zobaczyć, czy ten okres liturgiczny coś w Tobie zmienił. Możesz się zapytać: ile razy uczestniczyłaś w nabożeństwach wiekopostnych; czy udało Ci się pójść na Eucharystię w tygodniu czy pomóc komuś potrzebującemu; czy post od potraw, napojów i zabaw zbliżył Cię do Jezusa, czy może uczynił bardziej drażliwą. Zbadaj, czy rozważanie cierpień Zbawiciela i Jego Matki zmotywowało Cię do poprawy konkretnego aspektu Twojego życia. Zanotuj swoje refleksje, spostrzeżenia i wnioski w Formatniku, kartach na Wielki Tydzień lub notesie.

Jeśli ten okres upłynął Ci bezrefleksyjnie, warto podjąć postanowienie na kolejny rok, a może nawet od już rozpocząć pracę nad swoim rozwojem duchowym, może z pomocą naszych programów formacyjnych.


4. Zatroszcz się o innych


Jeżeli dotąd nie zdążyłaś zrealizować jałmużny wielkopostnej, masz jeszcze tydzień, by to zrobić. Warto rozejrzeć się, komu ze swojego otoczenia możesz pomóc, wobec kogo byłaś zbyt odpychająca. Być może jakaś osoba potrzebuje wsparcia, Twojego czasu czy modlitwy – warto poświęcić jej swoją uwagę i energię, by Jezus nie zastał Cię śpiącą. A może chciałabyś i możesz wesprzeć kogoś materialnie? Poszukaj inicjatywy, która jest bliska Twojemu sercu - człowieka, który walcząc o życie, zbiera na leczenie; czy zwyczajnie nie ma co jeść; organizacji, która wspiera matki chcące dokonać aborcji itd. Dziś pola do pomocy nie brakuje. Jeśli otworzysz swe serce, na pewno Duch Święty podpowie Ci właściwy kierunek.
5. Uczestnicz w Liturgii.


Triduum Paschalne przeżywane w Kościele katolickim jest obudowane przepiękną i bogatą liturgią. Jest w niej sporo wymownych symboli, a stół Słowa Bożego jest zastawiony obficie. Zjednoczenie we wspólnocie wierzących podczas tych dni jest szczególne - umacnia serce, jeszcze dobitniej niż zawsze wskazuje centrum i sens ludzkiej egzystencji -Źródło Życia. Jeżeli masz taką możliwość, włącz się w śpiew czy czytanie w swoim kościele parafialnym. Może poprowadzisz czuwanie lub pomożesz przygotowywać grób Pański?

W niektórych miejscach w Polsce, np. w Kalwarii Zebrzydowskiej, odbywają się inscenizacje poszczególnych dni Triduum i Niedzieli Palmowej. Jeśli tylko masz taką możliwość, postaraj się je zobaczyć. Taka forma będzie też zazwyczaj atrakcyjna dla dzieci, w prosty sposób również ukaże im, dlaczego te dni w Kościele mają tek wielkie znaczenie.


6. Postaw w centrum krzyż


Przede wszystkim w tym świętym czasie postaw w centrum Jezusa. Niech w Wielkim Tygodniu krzyż zajmie w Twoim domu i sercu miejsce centralne.

Rozkochaj się w nim, złóż na nim swoje trudy. On uciszy niepokój, wyleczy Cię z egoizmu, pomoże znaleźć ciszę, a przede wszystkim nauczy kochać. Idź z Jezusem za rękę, prowadzona przez Ducha Świętego, a owoce tego czasu będą błogosławione i trwałe. Niech ten Wielki Tydzień będzie owocny, przepełniony ciszą, zadumą i wdzięcznością! Bożego czasu!


Anna Czudecka-WronaSpodobały Ci się nasze propozycje i chcesz sięgnąć po więcej inspiracji? Zapraszamy Cię do śledzenia naszego profilu na instagramie @ubogacone - znajdziesz tam codziennie dawkę uBOGAcających treści.693 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page