top of page
Ola

Jak prowadzić dziennik duchowy i dlaczego warto?

Zaktualizowano: 27 wrz 2022

Pamięć bywa ulotna, myśli potrafią uciekać, a uwaga często się gubi – zwłaszcza na modlitwie. A gdyby tak skorzystać ze wsparcia, niemego towarzysza drogi wiary…? Takim pomocnikiem może stać się Twój dziennik duchowy.

jak prowadzić dziennik duchowy w Formatniku


Dlaczego warto prowadzić dziennik duchowy?

  • Dziennik duchowy pomaga się skupić, zwłaszcza na modlitwie czy podczas spotkania ze Słowem.

  • Prowadząc duchowe zapiski więcej zapamiętasz, utrwalasz swoje kroki.

  • Twoja prywatna przestrzeń do spisywania poruszeń serca, swoim własnym pismem.

  • Angażujesz się bardziej w to, do czego wykorzystujesz dziennik duchowy: w rozmyślania, modlitwę, lekturę Pisma Świętego, praktykę wdzięczności.

  • Zapisane słowa mają większą moc niż te tylko pomyślane.

  • Prowadzenie dziennika duchowego pozwala uporządkować myśli, dzięki czemu łatwiej jest Ci szukać własnej drogi czy rozwiązywać codzienne problemy.

  • Notując swoje przeżycia dostrzegasz, ile dobrego dzieje się w Twoim życiu.

  • Spisując w dzienniku duchowym wydarzenia z dnia uczysz się uwrażliwiać swoje serce na Boże prowadzenie. Odkrywasz, co Pan chce Ci powiedzieć poprzez doświadczenia i innych ludzi.

  • Dzięki prowadzeniu dziennika duchowego dbasz o relację z samą sobą.

  • Pomaga przystanąć, oderwać się od ekranów i spojrzeć w głąb siebie.

  • Odręczne pisanie ma naukowo potwierdzone działanie terapeutyczne. Pomaga przyjrzeć się swoim emocjom i dobrze je przeżyć.

  • Dziś prowadzony dziennik duchowy stanie się piękną pamiątką w przyszłości.


jak prowadzić dziennik duchowy s. Faustyna

Jak prowadzić dziennik duchowy

– wskazówki s. Faustyny


Z dziennika duchowego korzystało wiele świętych kobiet. Takim najpopularniejszym jest „Dzienniczek” s. Faustyny. To niezwykłe dzieło, które przybliża nam duchowość świętej i jej bardzo głęboką relację z Jezusem, a przede wszystkim przekazuje orędzie o Bożym Miłosierdziu. W te bardzo ważne treści autorka wplata także wydarzenia codzienne, które są dla niej okazją do poznawania Bożego działania i do odkrywania siebie. Pisma te powstawały w latach 1934-1938 (pierwsze zapiski Faustyna... spaliła) na wyraźne polecenie spowiedników i za zgodą przełożonych, co było potwierdzeniem woli Boga. Faustyna nie raz o tym właśnie sobie przypomina, gdy przystępuje do tego zadania.


dzienniczek s. Faustyny dziennik duchowy

Na początku pisze:

„Mam spisać zetknięcia się duszy mojej z Tobą o Boże, w chwilach szczególnych nawiedzeń Twoich. Mam pisać o Tobie, o Niepojęty w Miłosierdziu ku biednej duszy mojej. Wola Twoja święta jest życiem duszy mojej. Mam ten nakaz przez tego, który mnie Ciebie, Boże, tu na ziemi zastępuje, który mi tłumaczy wolę Twoją świętą. Jezu, widzisz, jak mi jest trudno pisać, jak nie umiem napisać co w duszy przeżywam. O Boże, czyż może napisać pióro to, w czym nieraz słów nie ma? Ale każesz pisać, o Boże, to mi wystarczy”. (Dz 6)

Mój dziennik duchowy


Być może znasz już dobrze ten „Dzienniczek”. A może dopiero zaczniesz zachęcona tym artykułem lub programem formacyjnym ze świętymi kobietami (w którym jedną z bohaterek jest… s. Faustyna!). Pragnę zaprosić Cię, byś – wzorem świętej – poprowadziła swój (codzienny) dziennik duchowy.


jak prowadzić dziennik duchowy notes

Jak prowadzić dziennik duchowy - przygotowania


Jeśli chcesz podjąć wyzwanie i zacząć prowadzić dziennik duchowy, możesz na tę okazję przygotować osobne kartki, skorzystać z Formatnika lub zrobić to w notesie do programu formacyjnego. Ale to, co ważne: podejmij konkretny plan.


Jaki byłby podtytuł Twojego dziennika duchowego? Czy będzie o Bożym miłosierdziu? A może będzie miał całkiem inny temat? (Możesz go zapisać dopiero po jakimś czasie). Ważne, by dotykał on - tak jak ten pisany przez Faustynę - Bożego działania w Twoim życiu. I słów, które Pan kieruje do Ciebie. Kieruje je w całkiem unikalny Jego sposób. Czy podejmiesz to zaproszenie?


Pomocą i inspiracją może stać się dla Ciebie także sam „Dzienniczek”. Możesz znaleźć w nim kilka fragmentów do rozważenia. A może zaprosisz na modlitwie św. Faustynę, by pomogła Ci dostrzec i spisać to Boże działanie w Twoim życiu…?


dziennik duchowy faith journal

Jak prowadzić dziennik duchowy – co zapisywać

Co możesz zapisywać w swoim dzienniku duchowym?

  • Fragmenty Pisma Świętego, rozważania, Twoje wnioski po spotkaniu ze Słowem.

  • Poruszenia serca czy myśli o wierze i o Bogu.

  • Swoje modlitwy.

  • Codzienne wydarzenia, które są okazją do poznania Bożego działania w Twoim życiu i do odkrywania siebie.

  • Ważne myśli, dzięki czemu je uporządkujesz i utrwalisz.

  • Praktykę wdzięczności, by dostrzec za co jesteś wdzięczna Panu Bogu i ludziom – za codzienne (małe i duże) cuda.

  • Zmagania i trudności na duchowej drodze.

  • Emocje i wydarzenia z nimi związane.

  • Usłyszane lub przeczytane cytaty.

  • Uczyń dziennik duchowy swoim pamiętnikiem.

  • Wykorzystaj Formatnik i skorzystaj z jego rytmu.


jak prowadzic dziennik duchowy w Formaniku

Jak prowadzić dziennik duchowy w Formatniku?


Jeśli chciałabyś prowadzić dziennik duchowy, ale wciąż nie do końca wiesz, jak zacząć – to Formatnik może Ci to zadanie znacząco ułatwić. Kwartalny planer i dziennik formacji serca – dzięki swojej przemyślanej formule – podrzuca konkretne rubryki i inspiracje: na codzienne spotkanie ze Słowem, praktykę wdzięczności, przyglądanie się swojemu sercu, zapis najważniejszych spraw. Poza tym na użytkowniczki Formatnika w aplikacji czekają dodatkowe materiały – inspiracje, wskazówki, podpowiedzi.

Formatnik może też być wyjątkowym dziennikiem duchowym na czas narzeczeństwa – sprawdź, jak sprawdza się jako personalizowany planer ślubny. Niektóre pomysły sprawdzą się także w życiu małżeńskim.


Formatnik znajdziesz w SKLEPIKU.


święta siostra Faustyna dzienniczek

1916 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Kommentare


bottom of page